x
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görünüm :

Sakal Bakım Ürünleri Nedir?

Son dönemlerde önem kazanan sakal bakımı ile birlikte buna yardımcı birçok ürün geliştirilmiştir. Birçok kişi saç bakımı kadar sakal bakımlarına da önem vermektedir. Tıpkı saç bakımı gibi sakal bakımının da benzer adımlara ve kullanıcılar açısından aynı de öneme sahip olduğu bilinmektedir. Sakal bakım ürünleri sırasıyla saç sakal şampuanı, sakal kremi, sakal yağı, sakal yumuşatıcı ve sakal düzleştirici krem olarak sıralanabilir. Bu bakım ürünlerine ek olarak seçilecek özel bakım yağları ve kremleri ile sakal bakımı çeşitlenebilir. Sakal bakımı genellikle sakalın görünüşü ve sağlıklı uzamasına destek olması amacıyla tercih edilir. Sakal bakımında besleyici ve topikal ürünler kullanmanın yanı sıra tarak kullanmak ve kesim zamanı geldiğin berbere gitmek de oldukça önemlidir. 

Sakal Bakım Ürünleri Çeşitleri Nelerdir?

Sakal bakım ürünleri günümüzde giderek çeşitli bir hâl almıştır. Sakal temizliği ve bakımı açısından ise kişilerin kendine en uygun ürünleri tercih etmesi gerekir. Tercih edilen bakım ürünleri arasında en çok kullanılanlar tarak, saç ve sakal şampuanı, sakal kremi, sakal yağı ve sakal düzleştirme kremidir. Bunlara ek olarak temel sakal bakımı için birçok ürünün birlikte bulunduğu sakal bakım seti bazı kullanıcılar açısından iyi bir tercih olabilir. 

  • Sakal Şampuanı

Sakal şampuanı kullanımı aynı zamanda saç için de kullanılabilir. Şampuanın yapısı saç şampuanından daha hafif olduğundan normal şampuan kadar köpürmez. Ama bu sayede saç derisi ve yapısı hassas kişiler sakal şampuanlarını iki şekilde de kullanabilirler. Sakal şampuanı kullanım sıklığı ise haftada 1 ila 3 kez olarak belirlenmiştir. Fazla yıkama deriyi kurutup kepek oluşumunu tetikleyebilir. 

  • Sakal Kremi

Sakal kremi çoğunlukla kuru yapıda olan sakalın nemlenmesi, beslenmesi ve daha düzgün durması açısından tercih edilir. Krem yapısı gereği ağırdır ve saçın nemini içeride tutacak maddelere sahiptir. Krem elektriklenmeyi de belirli miktarda aza indirgeyeceğinden şampuandan sonra kullanılması tavsiye edilir. Sakal kremi kuru sakal ve cilde sahip kullanıcılar tarafından haftanın en fazla 5 günü kullanabilir. Normal ve yağlı cilde sahip kişiler ise haftanın 1 ila 3 günü kadar kullanabilir. 

  • Sakal Yağı

Sakal bakımının en çok kullanılan ürünü olan sakal yağı birçok kullanıcı için vazgeçilmez bir üründür. Sakal yağı kullanımında yağın miktarına dikkat oldukça etmek önemlidir. Yağdan 3 ila 5 damla kullanıp avuç içlerinde ovuşturduktan sonra sakala yukarıdan aşağıya doğru hareketlerle uygulanmalıdır. Sakalın uzun veya kalın olması durumunda bir tarak yardımıyla yağ daha iyi bir şekilde dağıtılır ve sakalın tellerinin de açılmasına katkıda bulunur. 

  • Sakal Düzleştirme Kremi

Sakal bakımında düz ve elektriklenme olmayan bir sakala sahip olmak isteyen birçok kişi sakalını düzleştirmeyi tercih eder. Çoğunlukla saç veya özel sakal düzleştiricileri bu iş için kullanılır. Bu işlemin sıklıkla uygulanması sonucunda sakal telleri zarar görecek ve ısı işlemine maruz kaldığından kuruyup kırılacaktır. Sakalın doğal yağlarını ve yapısını korumak amacıyla düzleştirme işleminden önce sakal düzleştirici kremin sürülmesi bu açıdan oldukça önemlidir. Böylelikle sakalın telleri ısı işleminden en az şekilde etkilenir. 

Sakal Bakım Ürünleri Özellikleri Nelerdir?

Sakal bakım ürünleri sakalın uygun bir şekilde hijyeninin ve bakımının sağlanması amacıyla kullanılır. Bu bakım ürünlerinin temel özellikleri sakalı temiz tutması, sakalın düzgün görünmesi ve sakalın beslenmesidir. Bunların dışında sakalın sağlıklı bir şekilde uzaması ve gelişmesi için birçok özel sakal ürünü de sakal bakımına yardımcı olur. Sakal bakım ürünlerinin doğal içerikli ve hafif yapıdaki türleri de vardır. Bunlar cildin kendi doğal florasını koruması ve alerjen oluşturmaması açısından da oldukça önemlidir. 

  • Sakal Temizliği

Temel sakal bakımı hakkında bilinmesi gereken ilk şeylerden biri, temizlemek için sabun kullanmamaktır. Bu sakalı kurutacak ve doğal yağlarından arındıracaktır. Bunun yerine özel bir sakal şampuanı ve saç kremi tercih edilmelidir. Doğal malzemeler kullanan bir ürün seçilmesi bu konuda yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken temel bileşenlerden bazıları soya fasulyesi yağı, hint yağı, ayçiçeği tohumu yağı, kakao yağı ve argan yağıdır. Bu yağlar cildi ve sakalı besleyerek sağlıklı kalmasını sağlar.

  • Sakalın Bakımlı Durması

Saklı düzenli tutmak için sakal fırçası gibi bakım ürünleri kullanılmalıdır. Sakal bakımına geçmeden önce duş sonrası sakalın tamamen kuru olduğundan emin olmak için bir süre beklemek gerekir. Özel olarak sakallar için tasarlanmış bir fırça kullanarak, tarak dişlerinin uzun olması sayesinde kıl köklerindeki kan dolaşımı sağlayacağından ve tıkanmış kıl kökleriyle başa çıkabileceğinden emin olunur. Yaban domuzu kılları saçın kırılmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca bölünmüş uçları kapatır. Bu nedenle sert malzemelerden yapılmış tarak ve fırçalar yerine doğal fırçalar tercih edilebilir. Böylelikle sakal derisinde çizilme veya sakallarda kopmanın önüne geçilmiş olur.

  • Sakalın Beslenmesi ve Nemlenmesi

Sakal temizliği ve tarama işlemi bittikten sonra sakalı ve altındaki cildi nemlendirmek için bir sakal yağına ihtiyaç duyulur. Bu bakım, sakal yağı veya balsamı olarak iki şekilde sağlanabilir. Sakal yağı sakalı parlatır ve sakal üzerinde ince bir koruma katmanı oluşturur. Yağ hava ile tel arasında bir bariyer görevi gördüğünden sakal tellerindeki nem dışarı çıkmaz ve korunmuş olur. Balsam ise yağa oranla daha ağır yapıdadır ve kılların içine girerek telleri besler. Balsam daha ağır bir yapıda olduğundan bu şekilde teller elektriklenmez ve daha düzgün bir görünüm sağlanmış olur. Jöle olan sakal yağının viskozitesi ise hafif olması açısından idealdir. Saçı yağ gibi yapışkan veya balsam gibi ağır bırakmadan nemlendirir. Bu ürünler içinde doğal özlerden ve yağlardan yapılma maddeler bulunduğundan kimyasal olanlara oranla daha hafiftir ve daha az zararlıdır.

Sakal Bakım Ürünleri Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Sakal bakım ürünlerinin direkt güneş ışığı ile teması olmaması gerekir. Özellikle sakal yağı ve benzeri ürünleri dolap gibi karanlık ve kuru yerlerde muhafaza etmek gerekir. Bunun dışında şampuan ve sakal kremi gibi duşta kullanılan sakal bakım ürünleri tıpkı normal saç bakım ürünleri gibi banyoda muhafaza edilebilir. Bozulma tehlikesi olan doğal saç yağı gibi ürünler buzdolabında veya soğuk ve kuru bir yerde muhafaza edilebilir. Buzdolabında muhafaza etmenin tek dezavantajı ısı değişiminden dolayı ürünlerin olması gerektiği şekilde verim sağlamamaması olabilir. Bu sebeple sık kullanılacak doğal bileşenli ürünlerin de diğer ürünler gibi kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. 

Sakal Bakım Ürünleri Fiyatları

Sakal bakım ürünleri fiyatları her ürün için farklı olmakla beraber kullanım şekline bağlı olarak da değişir. Kuaför ve berberlerde kullanılan ürünler daha yüksek fiyata sahip olabilirken özel bakım için sınıflandırılmış ürünler daha uygun fiyatlarda bulunabilir. İki şekilde de kullanıcılar profesyonel sakal bakım ürünlerini kullanmak isteyebilir. Bu durumda fiyatları etkileyen bir diğer faktör ise ürünün içeriğidir. Doğal maddelerden yapılan ürünler genellikle diğer ürünlerden daha pahalı olacaktır. Bu tüm bakım ürünleri için neredeyse geçerli olan bir durumdur. Doğal sakal bakımı tercihinde bulunacak kişiler ürünün içerisindeki maddelerin doğal olduğundan emin olmalıdır. Aynı zamanda doğal ürünlerin kendilerine alerji yapabilmeleri ihtimalini de göz önünde bulundurarak önceden bir deneme şansları varsa denemelilerdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.