x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Tıraş Fırçası Nedir?

Tıraş fırçası kategorisi altında birçok fırça sayılabilir. Bu fırçalar arasında en bilinenleri tıraş fırçası ve ense fırçasıdır. İki fırça da berberlerin her zaman kullandığı malzemelerdir. Boyun ve saçları temizlemek için kullanılan bir fırçadır. Tıraş ve kesim sonrası müşterilerin boynunda, ensesinde ve saçların arasında kalan kesilmiş saçların tamamen temizlenmesi için berberler tarafından kullanılan fırçalardır. Bu fırçalar tıraş fırçaları kadar yumuşak olmak zorunda değildir. Berber fırçası veya ense fırçalarının kılları tıraş fırçalarına göre daha uzundur ve daha gevşek düğümlenmiştir. Bu sebeple daha yumuşak olabilirler fakat önemli olan küçük saç ve kılları süpürmesidir. Yüz ve ensedeki saçları temizlemek dışında bir diğer kullanım şekli olarak masaj sayılabilir. Daha sert ve geniş başlı olan ense fırçaları buna daha uygundur.

Tıraş Fırçası Çeşitleri Nelerdir?

Tıraş fırçası çeşitleri birkaç kategoriye ayrılabilir. Bu kategoride bulunanlar tıraş fırçası, sakal fırçası, berber saç temizleme fırçası veya ense fırçası olarak ayrılır. Tüm bu fırça çeşitleri ortalama her berberde bulunur. Evde berber deneyimini yaşamak isteyen kullanıcılar ise aynı kaliteyi sunan berber fırçalarını tercih ederek bunu sağlayabilir. Hem berberler hem de bireysel kullanım için tıraş fırçası çeşitleri ayrıntılı bir şekilde aşağıda açıklanmıştır. 

  • Berber Tıraş Fırçası: Berber tıraş fırçası yüze veya baş bölgesine tıraş kremi veya sabunu sürmek için kullanılır. Bu fırçaların kıllarının genellikle yumuşak olması tercih edilir. Bu sayede kullanıcı için rahat bir tıraş deneyimi sunar ve aynı zamanda tıraş kremi veya sabunun köpürmesini arttırır. Bu fırça klasik bir tıraş fırçası görünüme sahiptir. Genellikle ahşaptan bir sapı ve ince kılları vardır. Bu saplar ahşaptan olduğu gibi metalden, porselenden ve nadiren de plastikten olabilir. 

En çok tercih edilen ise ahşap olan modellerdir. Bu tür fırçalar yumuşak tıraş fırçası olarak da ayrılabilir. Kılları sıktır ve doğal kıllar kullanılarak yapıldığından Berber tıraş fırçalarının kılları sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılabilir. Sentetik fırçalar doğal fırçalara oranla biraz daha serttir fakat yine doğal fırçalara oranla daha hijyenik ve dayanıklıdırlar. Doğal kıla sahip olan fırçalar ise sentetiklere oranla daha çabuk yıpranma payına sahip olsa da yumuşak olmaları ve köpürme oranının yüksek olması sebebiyle daha çok tercih edilir. 

  • Sakal Tıraş Fırçası: Sakal tıraş fırçası sakalı tarayarak şeklini düzeltip düzgün bir görünüm elde edilmesini sağlar. Tıraş veya kesim sonrası sakalın yapılan kesime uygun bir şekilde düzeltilmesinde ve bu görünümün korunmasında önemlidir. Buna ek olarak sakal bakımında kullanılan yağların eşit bir şekilde dağıtılması için de tercih edilir. Berberler dışında bireysel amaçla özel sakal bakımında da kullanılır. Bu fırçaların kılları genellikle sentetiktir. Fırça uçlarının sert olması sakal kıllarının açılmasında avantaj sağlar.

  • Ense Tıraş Fırçası: Ennse tıraş fırçası, bir diğer adıyla saç temizleme fırçası sakal ve saç kesiminden sonra omuzda ve boyun bölgesinde kalan kılları temizlemek için kullanılır. Bu fırçaların gövdesi de tıpkı tıraş fırçalarınınki gibi tasarlanmıştır. Ense fırçalarının gövdesi topuzlu veya baş kısmı geniş olabilir. Gövdesi topuzlu olan ense fırçalarının kılları da tıraş fırçası kılları gibidir. Fakat ense fırçasının kılları tıraş fırçasının kıllarından daha uzundur. Ense tıraş fırçası kıllarının sentetik veya doğal olarak iki seçeneği vardır. Baş kısmı geniş olan ense fırçaları ise daha kalın kıllara sahiptir. Bu fırçalar ayırca tıraş sonrası masaj için de kullanılır.

Tıraş Fırçası Özellikleri Nelerdir?

Bunlar kılların hammaddelerine, kullanım şekline ve amacına göre ayrılır. Farklı bütçelere uygun birçok tıraş fırçası mevcuttur. Tıraş fırçasının özellikleri fırçanın köpüğü tutması, ısıyı tutması, sıvıyı tutabilmesi, sertlik derecesi ve kullanım ömrü olarak sıralanabilir. Tıraş fırçalarının yüksek köpürme ve iyi bir su tutma kapasitesine sahip olması istenir ki tekrar ve tekrar tıraş kremi veya sabuna ihtiyaç duyulmasın. 

Sertlik derecesi ise kişisel tercihlere bağlı olarak değişir. Sert fırçalar cildi daha çok arındırarak ölü derinin de alınmasına ve tıraş sonrası yüzde yumuşak bir his yaratabilir. Fırçanın fazla sert olması ise istenmeyen çizilme ve kızarıklıklar oluşturabilir. Bu sebeple orta sertlikteki veya yumuşak fırçalar daha çok tercih edilir. Bir fırçanın ısıyı tutması ise rahat bir tıraş deneyimi sunması açısından önemlidir. Isı tutuculuğu yüksek olan fırçalar gözenekleri de açarak cildin yumuşamasını ve tıraş sonrası rahatlamasını sağlar.

Tıraş Fırçası Fiyatları

Tıraş fırçası fiyatları fırçanın hammaddesine ve kullanım amacına yönelik değişmektedir. Buna göre birçok fırça türünün kullanıcılara uygun ve profesyonel seviyelerde ürünleri vardır. Tıraş fırçası seçiminde ekonomik bir yol izlemek isteyen alıcılar tercihlerini sentetik kıla sahip fırçalardan yana yapabilir. Bunun yanında yine uygun fiyatlı porsuk kılından modeller en çok tercih edilenler arasındadır. 

Doğal maddelerden yapılan fırçalar sentetik maddelerden yapılan fırçalara kıyasla daha kalitelidir. Fakat sentetik kıllı fırçalar da aynı verimi sağlamak için üretilmiştir. Sentetik fırçalara örnek olarak en çok tercih edilen fırça markalarından biri olan wilkinson tıraş fırçası sayılabilir. Ekonomik ve standart bir ürün olması sayesinde herkesin ihtiyacını karşılar. Wilkinson sentetik tıraş fırçası fiyat ve performans açısından doğal fırçaya en yakın sentetik fırçalardan biridir. Doğal kıldan yapılma fırçalar ise sentetiklere oranla daha pahalı olacaklardır. Doğal fırçaların el yapımı olan artizan denilebilecek modelleri ise tıraş deneyimine önem veren kişiler açısından özel olarak tercih edilebilir. 

Doğal kıla sahip tıraş fırçası isteyen fakat bütçe limiti olan kullanıcılar ise zaza tıraş fırçası modelini tercih edebilir. En çok bilinen tıraş fırçaları arasında zaza tıraş fırçası ilk sıralarda yer alır. Bu fırça da kullanım kolaylığı ve kaliteli olması bakımından alıcılar için iyi bir seçenek oluşturur. Hem berberlerde hem de özel bakımda kullanılabilmesi nedeniyle oldukça popülerdir. Bu modelin sentetik, porsuk kılı ve domuz kılından modelleri de bulunmaktadır. Toptan ve perakende alımlarda, fiyat değişebilmektedir.

Tıraş Fırçası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uygun bir tıraş fırçası alırken dikkat edilmesi gereken faktörler fırçanın gövdesi, kılları ve yapılış şekli ile ilgilidir. Bunun yanında fırçanın nasıl ve ne amaçla kullanılacağı da fırça alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Erkek tıraş fırçası seçerken kıl, taban, loft, düğüm, omurga ve ovma gibi özelliklerine bakılır. Kıllar fırçanın yapıldığı saç veya liflerdir. Farklı kıl türleri farklı niteliklere sahiptir. Taban fırçanın dik durmasını veya bir tıraş fırçası standında baş aşağı tutulabilmesi için sivriltilmiş şekilde törpülenmiş olabilir. Loft, sapın tepesinden kılların uçlarına kadar kılların uzunluğunu ifade eder. Düğüm, kılların bir araya getirildiği ve sapın tabanına yapıştırıldığı yerdir. Omurga terimi, bir fırçanın düğümünün sertliğini tanımlamak için kullanılır.

Örnek olarak kılların yoğunluğu arttıkça fırçanın omurgası da artar. Daha fazla omurgaya sahip tıraş fırçaları daha sert hissettirir ve cildi eksfoliye etmek için iyi bir tercih oluşturur. Ovma ise fırçanın sertliğine denir. Ovma derecesi kılların cilde karşı sertliği ile belirlenir. Sert bir omurgaya ve sıkı düğüme sahip bir fırça, güçlü bir ovalama yapacak ve cildi etkili bir şekilde arındıracaktır. Daha küçük düğüme sahip yumuşak tıraş fırçası cilt üzerinde daha hassastır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.