x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Ustura

Toplam 7 ürün bulunmaktadır.

Ustura Nedir?

Ustura, sakal tıraşında kullanılan keskin bıçak anlamına gelmektedir. Sakal usturası geçmiş zamanlardan beridir kullanılan bir el aletidir. Son derece hafif olan bu alet rahat kullanım imkânı olan bir üründür. Geleneksel yöntemler ile tıraş olmayı sevenlerin tercihi ustura modellerinden yanadır.  Saç ve sakal bakımına özen gösteren erkeklerin kusursuz işlemler gerçekleştirebilmesi için bir takım el aletleri piyasada bulunmaktadır. Ustura tıraşı, sinekkaydı tıraş olmayı sevenlerin kullandığı bir yöntemdir. Kusursuza yakın bir sakal temizliği yapan ustura, farklı model ve desenlerde de piyasalarda yer almıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte, standart ustura modelinin yanı sıra farklı tasarımlarda vardır. 

Günümüz teknolojisi ile üretilen ustura modelleri, sadece erkeklerin değil kadınların kullanımı için de uygun şekilde tasarlanmıştır. Kısa sürede, kolu yormadan işlemler yapılabilme olanağı bulunmaktadır. Ustura jileti değişebilir olması da pratik bir kullanım imkânı sunar. Ustura tıraş seti ise tıraş için gerekli olan tüm malzemeleri içerisinde bulundurmaktadır. Deforme olmaya dirençli, konforlu tutuş şekli ve hafif olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca tıraş performansı kadar güvenlik olarak da son derece korunaklıdır. Katlanabilir şekliyle işlem sonra güvenli bir şekilde muhafaza edilebilir. Ustura tıraşı sadece sakal kesiminde değil saç kesiminde de kullanılır. Hem ev ortamlarında hem de berber salonlarında kullanım için uygun seçenekleri ile kullanıcılara sunulmuştur. 

Ustura Çeşitleri Nelerdir?

Ustura çeşitleri aşınmaya ve paslanmaya karşı dirençli malzemelerden üretilir. Geniş bir alanı daha kısa sürede tıraş edebilme imkânı olan bu pratik el aleti, vücudun farklı köşelerine göre tasarlanmış çeşitlerde üretilmiştir. Başlıca ustura çeşitleri:

  • Sakal Usturası: Tıraş bıçaklarının yerine kullanılan bir ustura çeşididir. Tutuş kolaylığı olan bu model hem hassas hem de hızlı bir tıraş deneyimi için ideal bir alettir. Sakal usturasını kullanarak sakallar ve bıyıklar pürüzsüz bir şekilde kesilebilir.
  • Jiletli Ustura: Ergonomik tasarımları ile bilinen jiletli ustura,  kişisel olarak kullanılabildiği gibi berberler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Pratik jilet tutuş şekli, usturaya jileti kolayca ve güvenilir bir şekilde yerleştirilmesi sağlamaktadır.  İlk kez ustura deneyimi yaşayacak olanların tercihi bu modelden yana olabilir. Jiletli ustura modelleri çelik usturalar gibi bileme, yağlama gibi işlemlere ihtiyaç duymaz. Piyasalarda yer alan standart jiletleri ikiye bölüp güvenli bir şekilde bu modelde kullanılabilir. 
  • Çift Taraflı Ustura: Çift tarafında da jilet olan bu model hem sağ el hem de sol ile rahatlıkla kullanılabilir. Piyasalarda yer alan yaprak jiletler çift taraflı ustura için uygundur. Günlük kullanım ve berber kullanımı için ideal modellerden biridir. Ayrıca çift taraflı usturayı kafa tıraşı yapanlarda rahat bir şekilde güvenle kullanabilir.
  • Kaş Usturası: Üzerinde küçük bir jilete sahip olan kaş çevresindeki kılların alınmasına yardım eden çeşittir. Yüze zarar vermeden kolay ve hızlı bir şekilde kaş ve bıyık (kadınlar) alınabilir. Normal jilet ve ustura dan farkı tamamıyla kaş için tasarlanmış olmasıdır. Kaşların çıkış yönüne doğru kullanılarak, kolaylıkla kaşlar şekillendirilebilir. 
  • Saç Usturası: Saçları şekillendirmek ve kazımak için kullanılan bir modeldir. Berber ya da kuaförler uzun saça kat vermek için bu ürünü kullanırlar. Aynı zamanda kalın telli ve gür saçlara sahip olan bireylerin ara makas olarak tabir ettiği yöntem saç usturası ile yapılmaktadır. bu sayede saçların daha ince görünmesi sağlanır.
  • Çelik Ustura: Ustura denilince akla ilk gelen modeldir. Yüzyıllardır tıraş olmak için bu model tercih edilmiştir. Günümüzde ise geliştirilmiş ve dayanıklı gövdesi ile paslanmaya karşı dirençlidir. Kullanılması profesyonellik ister, bu yüzden yavaş bir şekilde tıraş olunmalıdır. Jilet kadar keskin olmamalarından dolayı tahrişsiz kesim işlemi yapılır. Tıraş işleminden önce kayışlıma yapılmalı ve nemden uzak tutulmalıdır. 

Ustura Özellikleri Nelerdir?

Ustura, halk dilinde yülgü diye de adlandırılır. Tıraş olmak için kullanılan, katlanabilir özellikte olan keskin bir bıçaktır. Ustura tıraşı geçmiş yıllarda olduğu kadar günümüzde de yaygındır. Özellikle berberlerde sinekkaydı tıraş olmak isteyenler tercih eder. Sakal usturası sayesinde yavaş ve dikkatli bir şekilde tıraş olunduğu için yüz tahriş olmaz. Ustura kullanmayı sevenlerin kullanmadan önce kayışlama denilen işlemi yapması gerekir. Kayışlama hafif bir bileme işlemidir. Özel macun sürülmüş deri kayış üzerinde bu işlem gerçekleştirilir. Günümüzde ise daha pratik olan jiletli ustura modelleri daha çok kullanılmaktadır. Bu modellerin özellikleri arasında jiletin kolay bir şekilde takılabilir olması gelir. Ustura jileti sık sık değiştirilerek usturanın performansı artırılabilir. 

Berber usturası profesyonel kullanım gerektiren kesici el aletidir. Bu yüzden evlerde kullanılması önerilmez. Yavaş ve dikkatli kullanılması ile bilinir. Tek bıçağı olur ve bu bıçağın kayışlanması gerekir. Ustura modelleri genel vücut temizliğinde de kullanılmaktadır. Bu yüzden vücudun özelliklerine göre tasarlanmış seçenekleri vardır. Genel olarak bu modellerde tutuş rahatlığı olan, sap kısmının elin anatomik yapısına uygun şekilde tasarımı mevcuttur. Çift taraflı bıçağa sahip olan modellerde ise oldukça basit bir kullanım söz konusudur. Genel olarak ustura tasarımlarında katlanabilir özellik vardır. Bu sayede ustura muhafaza edilirken daha özenli ve güvenilir olur. Aynı zamanda usturanın özel kılıfları da usturayı dışarıdan gelebilecek su, nem gibi sorunlardan korumakla görevlidir. 

Ustura Fiyatları

Ustura fiyatları, geniş ürün çeşitliliği olduğu için her bütçeye hitap eden seçeneklerde mevcuttur. Usturanın özelliği, kalitesi, markası gibi durumlarda fiyatlara etki etmektedir. Jiletli ustura fiyatları ise tek ya da set halinde veya toptan satılmasına göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda bu ürünlerin fiyatlarını usturanın boyutu, bıçak şekli ve varsa ek bir işlevi gibi durumlarda belirlemektedir. Bu yüzden pek çok marka her bütçeye uygun seviyede olan ustura çeşitleri üretmiştir. Üretim malzemesinin kaliteli olması, uzun süreli kullanım imkânı sağladığı için fiyat olarak da diğerlerine göre daha yüksek seviyelerdedir. Jiletsiz ustura fiyatları da ürün kalitesine göre değişir. Bu modellerde genelde paslanmaz çelikten üretilen modeller kullanılmaktadır. Çünkü sürekli su ile temas edeceği için usturanın kararmaması ve küflenmemesi gerekir. 

Ustura Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ustura çeşitleri alınırken ilk olarak bakılması gereken, yapımında kullanılan malzemenin kalitesidir. Ustura kullanmaya başlayacak olanlar ilk olarak usturanın nasıl kullanılacağını öğrenmesi gerekmektedir. Ustura jileti çok keskindir ve acemi kullanıcılar için tehlikeli olabilir.  Ayrıca usturanın genişliği ve bas kısmına dikkat etmek gerekir. Vücudun hangi bölgesinde kullanılacaksa o bölgeye özel olarak tasarlamış ustura modelleri seçilmesi de son derece önemlidir. İhtiyaca yönelik cildi tahriş etmeyen her ustura oldukça temiz işlemler gerçekleştirecektir. Bunlara ek olarak ustura seçiminde rahat kullanımı olan seçeneklerin tercih edilmesi gerekir. Özellikle sap kısmının kavranabilir olması yapılan işlemlerde büyük kolaylık sağlayacaktır.  En iyi ustura markası dahi tercih edilse yanlış yapılan ve yanlış seçilen ustura çeşidi cilde zarar verecek ve ciltte kesik izlerinin kalmasına neden olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.