x
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Kapat
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görünüm :

Makyaj Malzemeleri Fiyatları?

Milattan önce 4000'li yıllarda kullanılmaya başlandığı düşünülen makyaj malzemelerinin ilk kullanım yeri ise Mısır olarak varsayılmaktadır. Mısır kraliçesi Kleopatra güzelliğine ve kişisel bakımına çok düşkün bir kadın olduğu için makyaj malzemelerinden bazıları bu dönemde onun tarafından kullanılmıştır. Antik Roma döneminde de makyaj malzemelerinin kadınların güzelleşmek için kullandığı bilinmektedir. Bu dönemlerde aslında ilk kullanılan ürünler gözleri belirginleştiren sürmelerdir ki bunlara zaten çeşitli filmlerde de rastlamak mümkündür. Günümüzde ise çok fazla makyaj malzemesi çeşitleri bulunmaktadır. 

Her geçen sene de bu çeşitler artmaktadır. Cildi nötrleştiren, cildi besleyen, göz kapağını farklı şekilde renklendiren, siyah çizgi çekilmesini sağlayan göz kalemleri ve dudağın renklendirilmesini sağlayan rujlar bunlardan bazılarıdır. Makyaj malzemeleri fiyatlarını da belirleyen unsurlar bu malzemelerin içeriği, nasıl üretildiği ve markalarıdır. Özellikle makyaj malzemeleri alırken kaliteli ürünler alınmasına çok dikkat edilmelidir; çünkü makyaj malzemeleri de kişi sağlığını doğrudan etkileyen ürünlerdir. 

Ek olarak da belirtmek gerekirse makyaj yapıldığı gün uyumadan evvel ya da makyaja ihtiyaç duyulmadığı anda makyajın silinmesi cilt sağlığı ya da eğer göz makyajı yapıldıysa göz sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Ucuz makyaj malzemeleri seçmek yerine iyi bir şekilde üretilmiş kaliteli makyaj malzemeleri seçmek de cilt sağlığı için çok önemlidir.

Makyaj Malzemesi Nedir?

Makyaj malzemeleri isimleri makyaj malzemelerinin çok fazla çeşidi olduğu için geniş bir skalaya sahiptir. Geçmişten bugüne kadınlar da süslenmeyi sevdiği için makyaj malzemeleri çeşitleri gittikçe artmıştır ve muhtemelen artmaya da devam edecektir. Günümüzden bugüne erkekler dahi sürme kullanmış ve birçok kişi de özel hayatında ve günlük yaşamında makyaj malzemeleri aracılığıyla süslenmeyi pozitif karşılamaktadır. 

Günümüzde kişisel bakımın bir parçası olarak değerlendirilen makyaj malzemeleri oldukça önemlidir ve kişinin yüzünü istediği bir şekilde şekillendirmesini de sağlamaktadır. Varsa rahatsız olduğu kusurların örtülmesine de yardımcı olmaktadır. Makyaj malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda günümüzde her defasında yeni üretilmiş ve farklı bir amaçla ya da diğerleri ile benzer bir amaçla kullanılan bir ürün karşımıza çıkmaktadır. Makyaj malzemeleri seti olarak da bu ürünlerin çoğunu bir arada bulmak mümkündür.

Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Makyaj malzemeleri çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Fakat en sık kullanılan makyaj ürünleri şunlardır;

 • Makyaj süngeri: Yumurta şeklindedir. Makyaj süngeri cilde uygulanan, fondöten ya da kapatıcı gibi  kremsi ürünlerin cilde iyi bir şekilde yaydırılmasını ve emilmesini sağlamaktadır.
 • Kalem eyeliner: Eyeliner kalem aslında bakıldığında normal göz kalemini de anımsatmaktadır. Lacivert ,kahverengi, siyah gibi tonları da bulunmaktadır ama en çok siyah tonları tercih edilmektedir.
 • Renkli göz kalemi: Renkli göz kalemi ile birçok tür makyajı yapabilmek mümkündür. Bunların içerisinde renkli makyajlarda yer almaktadır.
 • Rimel: Kirpiklerin kıvrılmasını ve daha belirgin görünmesini sağlayan bir üründür.
 • Ruj: Dudağı renklendirmek için kullanılan bir makyaj malzemesi ürünüdür.
 • Fondöten: Fondöten, cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir makyaj malzemesi ürünüdür.

 • Allık pudra: Cildin özellikle elmacık kemikleri kısmına verdiği renk ile kullanan kişinin daha canlı bir tende görünmesini sağlamaktadır.

 • Göz farı: Göz farı göz kapağı üzerin de çeşitli renklendirmelerin yapılmasına yarayan bir makyaj malzemesidir. Çok fazla çeşitte göz farı bulunmaktadır. Bunların bazıları palet şeklinde bazıları ise tekli şekilde satılmaktadır. Aynı zamanda göz farları likit,toz, kalem ve sıkıştırılmış olarak dört yapıda da bulunmaktadır. Göz farı kullanabilmek için aynı zamanda ek olarak fırça aparatlarına da ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Makyaj bazı: Makyaj bazı, fondöten sürmeden önce cilde sürülen makyajı sabitlemeye yarayan bir makyaj malzemesidir. Cilt yüzeyinin düz bir şekilde görünmesini sağlayan; ciltte varsa eğer siyah nokta, akne, sivilce ve leke gibi cilt problemlerinin gizlenmesine yardımcı olmaktadır
 • Göz altı kapatıcısı: İş yorgunluğu, gün yorgunluğu gibi birçok sebepten dolayı göz altlarında çeşitli morluklar ya da lekelenmeler oluşabilmektedir veya bu morluklar tamamen cilt yapısından da kaynaklanabilmektedir. Göz altı kapatıcısı bu renk farklılıklarının gizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Dudak kalemi: Dudak kalemi dudak çevresinin çizilmesine yardımcı olmaktadır. Dudak kalemi sayesinde dudaklar daha dolgun bir görünüme sahip olabilmektedir. Bazı kişiler tarafından dudak kalemi ruj gibi de kullanabilmektedir. Bu çizilen yere dudak çerçevesi de denilmektedir.

 • Oje: Oje sık kullanılan makyaj malzemelerinden biridir. Farklı renkleri de bulunmaktadır. Şeffaf renkli çeşidi de bulunmaktadır, aynı zamanda kalıcı oje denilen çeşitleri de vardır. Tırnağın farklı renklere sahip olmasına ya da farklı desenlerle süslenmesine yardımcı olmaktadır.

Makyaj malzemelerinin hepsini ele almaya kalkıp, teker teker açıklamak istenildiğinde bu liste uzayacaktır. Bu sebeple bu liste dışında var olan makyaj malzemeleri de mevcuttur.

Makyaj Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Makyaj malzemesi alırken dikkat edilmesi gereken ilk baştaki nokta, malzemenin nasıl üretildiğidir, yani kalitesini iyi anlamak gereklidir. İlk önce son kullanma tarihine bakmak lazımdır. Aynı zamanda ne amaçla kullanılacağı ve makyaj malzemesi ihtiyaçları içerisinde gerçekten olup olmadığına dikkat etmek, alışveriş için faydalı olmasını sağlayacaktır.

Her makyaj malzemesi için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta vardır. Örneğin; eyeliner alınacaksa bunun kalem eyeliner mı olacağına yoksa likit eyeliner gibi diğer eyeliner modellerinden biri mi olacağına karar vermek gerekmektedir. Ya da göz farı alınacaksa hangi renk olacağına veya far paleti mi olacak yoksa tekli far mı alınacak buna almadan önce karar verilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bir başka örnek olarak ise; rimel alınacaksa eğer kirpik yapısına göre alınması daha iyi bir sonuç doğuracaktır. Pudra alınırken ise cilt rengine uygun bir pudra tercih edilmesi gerekir. Fondöten alınacaksa öncesinde mutlaka uygun  koşullarda fondötenin ten rengine uygun olup olmadığını anlamak için denenmesi gerekmektedir.

Makyaj Malzemeleri Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Makyaj malzemeleri kadınlar tarafından süslenmek için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bu noktalar kullanılan makyaj malzemelerinin gösterdiği performansı artıracağı gibi aynı zamanda kişinin sağlığına zarar vermemesini de önleyebilecek noktalardır. Öncelikle alınan her makyaj malzemesinin son kullanma tarihine muhakkak bakılmalıdır. Makyaj malzemesi almadan evvel alınacak ürünün kişinin cilt tonuna, göz yapısına, dudak yapısına uygun olup olmadığına da bakmak gerekmektedir. Her yüze her makyaj malzemesi yakışmamaktadır. Bu sebeple cilt alt tonunu ve yüz biçimini bilmek makyaj malzemesi seçiminde önemlidir.

Örneğin; kimine pembe ruj yakışırken kimine  kırmızı ruj yakışmaktadır. Bu sebeple herhangi bir ürün almadan evvel alınacak ürünün renklerinin de kullanacak kişinin cilt tonuna, gözüne, yüz yapısına uygun olup olmadığına karar vermek gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ‘’bütçedir’’. Ucuz fiyatta birçok makyaj malzemesinin ciddi hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebeple ucuz malzemelere yönelmek yerine markaların yaptığı kampanyaları takip etmek ve bu kampanyalar sırasında makyaj malzemesi alışverişi yapmak daha faydalıdır. Faturasız ürün alınmaması da bir diğer önemli noktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.