x
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Vücut Spreyi Nedir?
10.11.2022

Vücut Spreyi Nedir?

 

Koku, bir ortamda bulunan kimyasalların, belirli reseptörler üzerinde meydana getirdikleri elektrokimyasal uyarıların beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan hissin adıdır. Koku, binlerce yıldır dini törenlerde, tıbbi alanda ve güzel kokma isteği ile kişisel bakım amacıyla kullanılmıştır. Tıpkı geçmişte olduğu gibi günümüzde de koku, toplumlar için önemli bir konudur. Teknolojinin gelişmesiyle koku hemen hemen her alana girmiş durumdadır.

Girilen ortamdan, giyilen kıyafetlere kadar her şeyin bir kokusu bulunmaktadır. Fakat koku kişisel bakım için öncelikli konumdadır. Güzel ve temiz kokmak kişinin kendisi ve etrafında bulunan kişiler için de önemlidir. Nüfusun kalabalıklaştığı günümüzde her an toplu bir ortamda bulunulduğu için güzel ve temiz kokmak önemli bir durum haline gelmiştir. Bunun için erkeklere ve kadınlara özgü çeşitli koku ürünleri üretilmektedir.

Kozmetik sektörü için önemli bir unsur olan koku ürünleri, birçok kategoride üretilmektedir. Parfüm, dedeorant, kolonya gibi farklı amaçlarla üretilen bu koku ürünlerinde ön plana çıkan diğer bir ürün ise vücut spreyleridir. Vücut spreyi nedir? Vücut spreyi, kişinin günün her anında kolaylıkla taze ve temiz hissetmesini sağlayacak bir koku ürünüdür. Aslında parfüme alternatif olarak kullanılabilir. Fakat parfümden ayrılan noktaları vardır. Parfüm daha kalıcı ve ağır bir kokuya sahipken vücut spreyleri, parfümlere göre daha hafif ve fresh olmaktadır. En kalıcı vücut spreyi bile ağır ve bunaltıcı bir etkiye sahip değildir.

Vücut spreyleri İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sık kullanılan ve popüler olan ürünlerdir. Sonraları diğer ülkelerde de yaygın olarak kullanılmaya başlamışlardır. Vücut spreylerinin diğer bir adı ise body mist’tir. Body mist ne demek? Body kelimesinin anlamı vücut, mist kelimesinin anlamı da sis, duman demektir. Türkçede body mist ne demek? Türkçeye body mist vücut spreyi olarak çevrilmiştir.

Vücut Spreyinin Özellikleri Nelerdir?

Vücut spreyi kozmetik ürünler içinde ciddi anlamda kendine yer bulmuş durumdadır. Kolay kullanımı ve etkili olması nedeniyle özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok markada ve çok çeşitli kokularda vücut spreyi bulunmaktadır. Hepsinin farklı kokuları olsa bile çoğu aynı amaçla üretilmektedir.

Vücut spreyinin en önemli özelliği pratik olmasıdır. Kadınlar çantalarında kolaylıkla taşıyabilir ve istediklerinde rahatlıkla kullanabilirler. Parfüm şişeleri genellikle ağır cam şişelerde olduklarından taşınması zor olabilmektedir. Vücut spreyleri duştan sonra vücuda ve saçlara kullanıldığında kişinin hem temiz hem de güzel kokmasını sağlamaktadır.

Burada önemli olan nokta ise vücut spreyi kötü kokuları bastırmak için kullanılmamalıdır. Vücut spreyi temiz vücuda ve saça sıkılmalıdır. Aksi takdirde temiz olmayan ve kötü kokan bir vücuda sıkılan sprey kokusu temiz bir koku yerine daha kötü bir koku oluşumuna sebebiyet verecektir.

Vücut Spreyi Ne İşe Yarar?

Vücut spreyi veya body mist ne işe yarar diye sorulduğunda verilecek ilk yanıt kişinin güzel kokmasını sağlamaktır. Kişisel bakımına önem veren kişiler vücutlarının veya saçlarının güzel kokmasını ister. Bu nedenle kişinin vücut spreyi kullanmasındaki amacı vücudunun ve saçlarının güzel koktuğunu hissetmesidir.

Vücut spreylerinin bir de simli olanları vardır. Simli vücut spreyi ne işe yarar? Simli vücut spreyleri vücuda sıkıldığında parlak ve ışıltılı bir görünüm sağlar. Özellikle gece davetlerinde kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Vücut Spreyi Nasıl Kullanılır?

Peki vücut spreyi veya body mist nasıl kullanılır? Vücut spreyi duştan sonra saça veya vücuda sıkılarak kullanılır. Sıvı halde ve sprey şişelerinde bulunan vücut spreyleri kolaylıkla sıkılarak kullanılabilir.

Vücut Spreyi Ne Zaman Sıkılır?

Vücut spreylerinin kullanım zamanı duştan sonra olmalıdır. Çünkü temizlenen vücut ve saçlarda vücut spreyinin etkisi daha fazla olur. Bunun dışında gün içinde de gerekli görüldüğü takdirde vücut spreyi kullanılabilir.

Vücut Spreyi Nereye Sıkılır?

Akla gelen diğer sorular ise vücut spreyi nereye sıkılır? Vücut spreyi kıyafete sıkılır ? Vücut spreyleri vücuda ve saçlara sıkılabilir. Fakat vücut spreyleri de tıpkı parfümler gibi vücudun belirli bölgelerine sıkıldıklarında daha etkili olur ve etrafa daha fazla koku yayarlar. Bu bölgeler kan akışının daha fazla olduğu bilek, diz arkası, dirsek, boyun, göğüs ve kulak arkası bölgeleridir. Bu bölgelerden herhangi birine vücut spreyi sıkılabilir. Vücut spreyleri vücut üzerine sıkılmalıdır. Kıyafete sıkılan vücut spreyleri etkili olmadıkları gibi kıyafet kumaşında kalıcı lekelere de neden olabilir.

Vücut Spreyi Ne Sıklıkla Kullanılır?

Vücut sprey çeşitleri birçok kokuda üretilmektedir. Her ne kadar parfümler kadar kalıcı ve etkili bir yapıya sahip olmasalar da vücut spreylerinde de ağır kokular bulunmaktadır. Özellikle şekerli ve baharatlı kokular çoğu kişiye ağır gelmektedir. Bu nedenle çok fazla sıkılan vücut spreyi kokusu da kişilerin ağır kokmasına neden olabilecektir. Duştan sonra sıkılan vücut spreyleri gün içinde abartılmayacak sıklıkla kullanılmalıdır.

Vücut Spreyi Koltuk Altına Sıkılır mı?

Vücut spreyi vücuda ve saçlara sıkılabilen ve kişinin güzel kokmasını sağlayan ürünlerdir. Temiz vücuda ve saçlara uygulanmalıdır. Bu nedenle vücut spreyleri, hijyen olmayan vücuttaki kokuları bastırmak amacıyla kullanılmamalıdır. Duş aldıktan sonra koltuk altlarına terlemeyi önleyen ürünler kullandıktan sonra vücuda vücut spreyleri sıkılmalıdır.

Vücut Spreyi Kalıcı Olması İçin Neler Yapılabilir?

Vücut spreyleri parfümler kadar kalıcı ürünler değildir. Vücut spreyinin kalıcı olması için ne yapmalıdır? Parfüm giyindikten sonra sıkılırken vücut spreyleri duştan sonra direkt olarak vücuda sıkılır. Vücut spreyinin kalıcı olması için yapılacak ilk şey vücudun nemli olmasıdır. Nemli vücuda sıkılan vücut spreyi daha kalıcı olacaktır. Bir de kan akışının fazla olduğu bilek, diz arkası, dirsek, boyun, göğüs ve kulak arkası gibi bölgelere sıkıldığında daha etkili olur.

Vücut Spreyi Parfüm Olarak Kullanılabilir mi?

Parfüm birçok kişi için vazgeçilmez bir kozmetik ürün haline gelmiştir. Özellikle kalabalık ortamlarda sıklıkla bulunan insanlar vücut kokularına önem verir ve parfüm sıkmadan evden çıkmazlar. Bazen de kişiler sadece kendini iyi hissetmek için bile parfüm sıkarlar. Peki vücut spreyi parfüm olarak kullanılabilir mi? Vücut spreyleri parfümlere göre daha az etkili ve hafif kokulardır. İddialı ve ağır koku tercih etmeyenler için vücut spreyi parfüm yerine rahatlıkla kullanılabilir. Fakat kalıcı ve etkili bir koku isteyenler tercihini parfümden yana kullanmalıdır.

Vücut Spreyi ve Parfüm Aynı Anda Kullanılır mı?

Genişleyen koku sektörü parfüm ile birlikte aynı kokunun deodorantı ve vücut spreyi gibi ürünlerini de üretmektedir. Kullanılan koku ağır bir kokuya sahip değilse aynı kokunun hem parfümü hem de vücut spreyini kullanmak çok daha kalıcı olabilmektedir. Fakat ağır bir kokuda bu rahatsız edici olabilir. Farklı kokularda parfüm ve vücut spreyi kullanmak ise istenmeyen kokuların oluşmasını sağlayacaktır. Ancak kokular bir araya geldiğinde bir bütün oluşturabilirse her ikisi aynı anda kullanılabilir.

Vücut Spreyi ve Deodorant Arasındaki Fark Nedir?

Vücut spreyi duştan sonra vücutta hafif ve ferahlatıcı bir etki oluşturur. Deodorantların kullanım amacı terlemeyi önlemek ve özellikle kol altlarında terlemeye bağlı olarak oluşan kötü kokulara engel olmaktır. Vücut spreylerinin böyle bir özelliği yoktur. Aksine vücut spreyleri ter kokmayan temiz bir vücuda uygulanmalıdır.

 

Blog Son Eklenenler
Sakal Nasıl Gürleşir?
Erkeklerin daha karizmatik ve olgun görünmelerini sağlayan unsurlardan biri de hiç şüphesiz sakallarıdır. Bu nedenle   sakal,   birçok erkek   için   büyük önem taşımaktadır .
Devamını Oku
01.12.2022
Bıyık Nasıl Gürleşir?
Erkek veya kadın fark etmeksizin her kesim için güzel görünmek önemli bir meseledir. Bu sebeple kadınlar ve erkekler daha güzel görünmek için fiziki olarak bir takım değişiklikler yaparlar.  
Devamını Oku
01.12.2022
Sakal Nasıl Yumuşatılır?
Sakal birçok erkeğin imajı için önemli bir detaydır. Daha olgun ve karizmatik görünmek isteyen erkekler, çeşitli sakal tiplerini tercih etmektedir.  
Devamını Oku
01.12.2022
Nasıl Tıraş Olunur?
Tıraş   nedir,   tıraş   olmak   ne   demek ? Tıraş, saç, sakal ve bıyık olarak adlandırılan bölgelerdeki kılları dibinden kazıyarak kesme işlemidir.
Devamını Oku
01.12.2022
Sakal Çıkarma Yöntemleri
Sakal birçok erkek için önemli bir detaydır. Bu nedenle çoğu erkek sakallarının bakımına ve görünümüne ekstra özen göstermektedir. Sakal kıllarının yapısı ve çıkış gürlüğü ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. 
Devamını Oku
01.12.2022
Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?
İnsanların güzellik algısı yaşanılan dönemin koşullarına göre değişkenlik göstermiştir. Binlerce yıldır insanoğlu için güzel görünmek ve dikkat çekici olmak önemli olmuştur.
Devamını Oku
14.11.2022
Peeling Nedir?
Düzenli cilt temizliğinin yanı sıra belirli aralıklarla uygulanacak diğer bir önemli cilt bakım yöntemi ise   peeling tir.   Peeling   ne demek?   Peeling İngilizce bir kelimedir ve soyulmak anlamına gelir.
Devamını Oku
10.11.2022
Balsam Nedir?
Balsam   nedir ? Balsam, bazı ağaçlardan elde edilen parfüm ve ilaç yapımında kullanılan reçine olarak tanımlanmaktadır.  
Devamını Oku
10.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.