x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Vücut Losyonu Nedir?
06.10.2022

Vücut Losyonu Nedir?

 

Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenlerin ilk olarak yapması gereken şeylerin başında cildin nem seviyesini ideal ölçüde tutmak gelmektedir. Bazen hormonal durumlar ve çevresel etkenler bu seviyenin korunmasını oldukça zor hale sokabilmektedir. Bazı cilt tipleri herhangi bir etkene ihtiyaç duymaksızın fazla nem kaybederek soluk ve kuru bir hal almaktadır. Bu gibi durumlar için üretilen losyonlar kullanıcıların kurtarıcısı olmaktadır. Peki ya losyon nedir? Vücut losyonu nedir? Losyon, kurumuş olan cilde nem sağlamanın yanında nemi cilde hapsederek kurumasına engel olmaktadır. Günlük cilt bakımına uygun şekilde geliştirilen cilt bakım ürünü olan vücut losyonu, nemlendirici kremden farklı olarak daha sıvı bir forma sahip olmaktadır.

Vücut Losyonu Özellikleri Nelerdir?

Vücudun günlük nem ihtiyacını karşılamak için kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin günlük bakım rutinlerinde olmazsa olmaz ürünler arasında olmaktadır. Her cilt tipine uygun özel içeriklere sahip olarak üretilmektedir. Vücut losyonu; kızarıklık, tahriş gibi cilt rahatsızlıkları için üretilen formları sayesinde de kullanıcıların tercih ettiği ürünler arasında olmaktadır. Ayrıca güneş koruyucu özelliklerinin olması özellikle yaz aylarında kullanıcıların tercih sebebi olmasında etkili olmaktadır. Doğal, su bazlı özellikte üretilen ürünler özellikle bebekler ve hassas cilde sahip olan kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Vücut losyonu düzenli kullanım sağlandığında inatçı kurulukları bile yumuşatma özelliğine sahip olmaktadır. Kullanıcıların tercihine bırakılan farklı koku formlarıyla cildi nemlendirirken aynı zamanda hoş bir koku bırakmaktadır. Vücut losyonları hızlı emilen, hafif ve ince yapıda olmaktadır. El ve vücut losyonu çeşitleri vücudun her yerine kullanılabilme özelliklerine sahip olmaktadır.

Vücut Losyonu Ne İşe Yarar?

Vücut losyonu ne işe yarar? sorusu kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen ve cevap aranan sorulardan biri olmaktadır. Vücut losyonu, cildin ipeksi yumuşaklığa kavuşmasında oldukça etkili bir bakım ürünü olmaktadır. Deride çeşitli sebeplerden oluşan pürüzlü görünümün yok olmasını bu sayede cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Tıraş sonrası vücutta oluşan tahrişliği ve yanma hissi erkek vücut losyonu çeşitleri ile giderilebilmektedir. Bebekler için üretilen ürünlerde bebeklerin enfeksiyon, bakteri ve mikroplara karşı savunma gelişimini desteklemektedir. Yasemin, kiraz çiçeği, keçi sütü, aloe vera, kakao, vanilya gibi farklı koku formlarında üretilen vücut losyonu ürünleri bakım yaparken aynı zamanda kullanıcının teninde hoş bir koku bırakmaktadır. Vücut losyonu ürünleri kuruyan ve yıpranmış olan derinin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Simli vücut losyonu çeşitleri kullanıcıların özel davetlerde ve gecelerde dekoltelerinde kullanabilmesi gecenin yıldızı olması ve hoş bir görüntü yakalayabilmesine olanak sağlamaktadır.

Vücut Losyonu Ne Zaman Kullanılır?

Vücudun önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketiminin yapılmaması, sigara-alkol tüketimi, hava değişimi, mevsim geçişleri, güneş ışınları gibi etkenler cildin kurumasına ve hoş olmayan bir görüntü kazanmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda kullanıcılar cildin nem dengesini takviye ürünlerle sağlayabilmektedir. Vücut losyonu yumuşak, parlak ve canlı görünen bir cildin en büyük sırlarından biri olmaktadır. 

Vücut losyonu kullanımı için belirlenmiş özel bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Cildin nem dengesini koruyan bu ürünleri, genellikle duş gibi cildin nemlendirilmesinden sonra kullanımı en çok kabul görmüş zaman aralığı olarak kabul edilmektedir. Duş sonrası kullanılan vücut losyonu ürünlerinden daha etkili sonuç alındığı bilinmektedir. Özellikle sıcak bir duş sonrası vücuttaki gözenekler açık hale gelmektedir. Nem kaybeden ve neme ihtiyacı olan cilde losyonu uygulamak için en doğru zaman aralığı olmaktadır. Duş sonrası hala nemli olan vücuda uygulanan vücut losyonu ürününün etkisi daha fazla olmaktadır. Genelde vücut losyonu çeşitlerinin duş sonrası kullanımı uygun görülse de yazın çok sıcak havalarda ve kışın çok soğuk havalarda cilt neme ihtiyaç duyduğu için ihtiyaç duyulan her an kullanılması önerilmektedir.

 

Vücut Losyonu Ne Sıklıkta Kullanılır?

Vücut losyonu nem dengesini sağlayan ve cilde bebek cildi yumuşaklığı ve parlaklığı kazandıran bayan, erkek ve bebek fark etmeksizin herkes tarafından kullanılabilen bir cilt bakım ürünüdür. Vücut losyonu cildin susuzluktan kaynaklanan çeşitli problemlerini düzelterek cildin sağlıklı bir görünüm elde etmesine yardımcı olmaktadır. Herkesin cilt yapısı ve dokusu farklılık göstermektedir. Bu sebeple üretilen vücut losyonu modellerinde cilt yapıları dikkate alınmaktadır. Kuru ciltler için vücut losyonu, karma ciltler için vücut losyonu, yağlı ciltler için vücut losyonu gibi her cilt tipine uygun formda üretilen ürünlerin cilt tipine göre kullanım sıklığı da farklılık göstermektedir. 

Kullanıcı ürünü ne sıklıkta kullanacağına dikkat etmeden önce cilt tipini iyi tanıması gerekmektedir. Cilt yapısı bilinmeden kullanılan vücut losyonu ürünleri cilde zarar verebilmektedir. İhtiyaç duyulan her an kullanılabilecek ürünler olan vücut losyonu ürünlerinin kullanım sıklığına kullanıcı kendisi cilt yapısını uygun olarak karar verebilmektedir. Çok kuru cilde sahip olan kullanıcılar cildinde kuruma hissiyatını yaşadıklarında sık sık kullanabilmektedir. Yağlı cilde sahip olan kullanıcıların ürünleri sıklıkla kullanımı önerilmemektedir. Vücut losyonu kullanıcıları ürünleri ne sıklıkta kullanması gerektiğinin yanında nerelere kullanacaklarını da bilmeleri gerekmektedir. Pek ya vücut losyonu nerelere sürülür? Vücut losyonları üretilirken üreticilerin ana amacı, ürünlerin kullanıcının cilt yapısına tutunarak ve yavaşça nüfus ederek vücudun uzun süreli nem dengesini sağlamak olmaktadır. Vücudun bacak, kol, ayak bölgeleri diğer bölgelere nispeten daha kalın bir deri bariyerine sahiptir olmaktadır. Bu yüzden bu bölgeler vücut losyonu kullanım yerleri açısından en ideal bölgeler olarak bilinmektedir. Yüz için vücut losyonu kullanımı önerilmemektedir. 

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

Vücut losyonu nasıl kullanılır? sorusuna herkes tarafından farklı cevaplar verilse de kullanıcıların bilmesi ve uygulaması gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Kullanıcı öncelikle kendi cilt tipini bilmesi gerekmektedir. Sonrasında kendi cilt tipine uygun vücut losyonu ürünleri tercih etmelidir. Peki ya nemlendirici vücut losyonu nasıl kullanılır? Banyo sonrası kullanılan vücut losyonu sıcak su etkisiyle kuruyan cildin rahatlamasını sağlamaktadır. Vücut losyonu kullanıcısı ürünü cildine dairesel hareketlerle yaparak sürerse losyonun daha iyi emilmesine olanak sağlamış olmaktadır. Vücut losyonları yalnızca vücut nemini dengelemek için uygun yapıya sahip olmaktadır. O sebeple vücut losyonlarının yüze uygulanması uygun olmamaktadır. Vücut losyonu kullanımı öncesi vücuda peeling uygulamak daha etkili sonuçlar sağlayabilmektedir. Kullanıcı tarafından merak edilen bir diğer soru ise vücut losyonu yıkanır mı?  Vücut losyonlarının duş sonrası kullanımı önerildiği için vücut losyonunun yıkanması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Vücut losyonu vücudun nem dengesini ihtiyacı olduğu seviyeye getirmek için kullanılmaktadır. O sebeple sürülen bir vücut losyonunun yıkanması durumunda losyonun vücuda hiçbir yararı olmayacaktır.

Vücut Losyonu Çeşitleri Nelerdir?

Tüm cilt bakım ürünleri herkesin cilt yapısının farklı olduğu tezine uygun olarak üretilmektedir. Bu ürünlerin içerisinde vücut losyonu çeşitleri de yer almaktadır. Vücut losyonları cilt tipleri, kokuları, renkleri, kullanım amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. 

  • Cilt tipine Göre: Kuru ciltler için vücut losyonu, yağlı ciltler için vücut losyonu, karma ciltler için vücut losyonu olmak üzere her kullanıcının cilt tipine uygun ürün çeşidi bulunmaktadır.

  • Kokusuna Göre: Losyonlar parfüm içeriği içerip içermemesine göre de çeşitlenmektedir. Kullanıcının tercihine göre farklı kokularda parfümlü vücut losyonu çeşitleri sunulmaktadır. Kokulu vücut losyonu sayesinde kullanıcı cildine bakım yapmakla kalmayıp cildinin hoş kokmasını sağlayabilmektedir.

 

Vücut losyonu ürünleri gün geçtikçe içerik ve yapı olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik kendini yenilemektedir. Vücut losyonları kullanıcıların özel günlerde, yaz gecelerinde, davetlerde kullanımı için simli ve parıltılı yapıda da üretilmektedir. Vücudu beslemesinin yanında vücutta hoş bir ışıltı bırakarak kullanıcıların beğenisini kazanan vücut bakım ürünleri arasında olmaktadır.

Vücut Losyonu Kullanmak Neden Önemlidir?

Nem cildin sağlığını korumak için oldukça önemli olmaktadır. Vücutta bulunan suyun %20‘si ciltte bulunmaktadır ve bu oranı koruyan en önemli unsur nem olmaktadır. Özellikle kış aylarında vücut fazla kurur ve nem ihtiyacı artar. Bu durumlarda kullanıcıların imdadına vücut losyonu ürünleri yetişmektedir. Losyonlar cildin nem desteğini sağlayarak parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Vücut losyonu cildin esnek, yumuşak ve parlak görünmesi için kullanımı oldukça önemli cilt bakım ürünleri olmaktadır.

Vücut Losyonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücut losyonu alacak kişi öncelikli olarak cilt özelliklerine uygun ürünler tercih etmelidir. Her cilt yapısına uygun olarak üretilen ürünlerin cilt yapısına göre içerdiği ürün özellikleri farklılık göstermektedir. Bu sebeple tercih edilen ürünün tam anlamda performans sağlayabilmesi için cilt yapısına uygun ürün olması gerekmektedir. Seçilen vücut losyonu alınmadan önce içeriği incelenmeli ve vücuda zarar verebilecek ya da alerjik reaksiyon gösterebilecek herhangi bir katkı maddesinin olup olmadığına dikkatli bakılmalıdır.Blog Son Eklenenler
Saç Düzleştirici Alırken Neye Dikkat Edilmeli?
Saç düzleştirici seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır
İnce Telli Saç Bakımı
İnce telli saçlar için özel olarak geliştirilmiş hacim veren şampuanların kullanılması, saçın köklerinden itibaren kaldırılmasına ve daha dolgun bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
Deniz Sonrası Saç Bakımı
Denizden sonra saç bakımı, tuzlu suyun saça verdiği zararları azaltma konusunda hayati öneme sahiptir. Deniz suyunun saç üzerindeki etkisi, saçın doğal nem dengesini bozabilir ve saç tellerinin yıpranmasına neden olabilir.
Duştan Sonra Saç Bakımı
Duştan sonra saç bakımı, saçların sağlık ve güzelliklerini korumak için hayati bir adımdır.  
Saç Nasıl Kurutulur?
Saç kurutma işlemi, saç tipine ve tercih edilen yönteme göre değişiklik gösterir.  
Saçların Canlı ve Parlak Görünmesi İçin Ne Yapmalı?
Saçların canlı ve parlak görünümünü sağlamak, bir dizi basit ama etkili adımları takip etmekle mümkündür.
Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?
Çilek bacak, bacakların derisinde görülen, kıl kökü gözeneklerinin koyu veya kırmızı renkte belirginleşmesiyle karakterize bir durumdur.
Sert Saç Nasıl Yumuşatılır?
Sert saçların yumuşatılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.