x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Tıraş Sonrası Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?
27.12.2022

Tıraş Sonrası Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tıraş sonrası tahriş sorunu neredeyse birçok erkeğin yaşadığı en can sıkıcı sorunlardan bir tanesidir. Tıraş sonrası ciltte meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, kuruma veya sivilcelenme gibi sorunlar ne yazık ki çoğu zaman kaçınılmaz olmaktadır. Zira her erkeğin yaşantısında en az bir kere de olsa başına gelen bu olay, belli başlı çözümlerle son bulabilir. Elbette ki öncesinde doğru ve sağlıklı bir tıraş yöntemi belirlenmelidir. Böylece bu sorunlar en aza indirilebilir. Bu noktada ise tıraş sonrası tahriş olan cilde ne iyi gelir sorusunun yanıtı mutlaka bilinmelidir. Peki, cilt tahrişine ne iyi gelir?

Tıraş sonrası oluşan bu problemlerin çözümü için birçok önlem mevcuttur. Özellikle de bu kötü etkilerden kurtulmak adına uygulanabilecek bir sürü yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde ise yüz tahrişine ne iyi gelir ya da aynı şekilde jilet kaşıntısına ne iyi gelir soruları azalmaktadır. Tıraş sonrasında oluşabilecek tahriş problemlerinin önlenmesi için önceden tedbir alınmalıdır. Bu tedbirler; tıraş olma zamanının doğru belirlenmesi, batık oluşumlarının engellenmesi için tıraş etme yönü aynı olmalıdır, tıraş sonrası buz kompleksi uygulanmalıdır, cilt tipine uygun kremlerin seçilmesi gereklidir, tıraş sonrası gerekli bakımlar yapılmalıdır ve hatta ihmal edilmemelidir. 

 

Tıraş Sonrası Kaşıntı ve Tahriş Neden Olur?

Tıraş sonrasında oluşan kaşıntı ve tahriş sorunları oldukça fazladır. Ancak bu tür problemlerin ortaya çıkması bazen cilde gerekli önemin verilmemesinden kaynaklanabilir. Bunun için jilet tahrişine ne iyi gelir çözümlerinin bilinmesi tıraştan sonraki kaşıntı ve tahriş oluşumunu ortadan kaldırır. Peki, jilet sonrası kaşıntı neden olur? Kullanılan tıraş köpükleri veya tıraş sabunlarından kaynaklı olarak jilet kaşıntısı veya tahrişi ortaya çıkabilir. Bu gibi durumların önlenmesi için ilk öncelik kaliteli ve sağlıklı köpükler veya sabunların seçilmesi olmalıdır. 

 

Tıraş Sonrası Tahriş Nasıl Önlenir? 

Tıraş sonrası kaşıntı sakal tıraşı ile sınırlı değildir. Koltukaltı vb. gibi jilet ile temizlenen yerler için de tahriş ve kaşıntı söz konusu olabilmektedir. En çok rastlanan sorunlardan biri de erkeklerin sakal tıraşları sonrasında yaşadıkları can sıkıcı ve moral bozucu cilt tahrişleri olmaktadır. Bu nedenle erkeklerin en sık araştırdıkları konu sakal tıraşından sonra kaşıntı sorunlarının neden oluştuğudur. Yanlış tıraş olma adımları dahil olmak üzere cilde önem verilmemesi sakal tıraşı sonrası tahriş meydana getirir. 

Bu problemlerin ortadan kaldırılması için uygulama çözümleri mevcuttur. İlk çözüm ise sakal tıraşı olmadan öncesi ve sonrasıdır. Önceden yüze uygulanacak olan belli başlı adımlar ile tıraş sonrası tahriş veya kaşıntı sorununun ortaya çıkması önlenebilir. Örneğin; tıraş öncesinde yüze sıcak su ile masaj yapılabilir ve böylece hem yüzün hem de sakalların yumuşaması sağlanabilir. Ayrıca tıraş losyonlarının kesinlikle kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. 

 

Tıraş Sonrası Oluşan Sivilce Nasıl Geçer?

Tıraş sonrasında ciltte meydana gelen en büyük sorunlardan biri şüphesiz ki sivilce oluşumlarıdır. Haliyle tıraş sonrası tahriş ve sivilce nasıl geçer merak konusu olmaktadır. Bunun için de bazı çözümlerden bahsetmek mümkündür. Yani sakal tıraşından sonra çıkan sivilceler için gerekli çözümlerden biri tıraş sonrasında losyon kullanmaktır. Ve bunun yanı sıra nemlendirici kremler ile cildin gerginleşmesinin de engellenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda cildin günde en az iki kez temizlenmesi, peeling uygulamasının yapılması, güneş ışınlarına maruz bırakılmaması ve güneş koruyucu kullanımı diğer önemli faktörlerdir. 

 

Tıraş Sonrası Tahriş Olan Yüze Ne Sürülür?

Tıraştan sonra illa ki kaşıntı veya tahriş gibi sorunlar baş göstermektedir. Bu herkes için aynı sorunlar olmamaktadır. Kimisinde cilt kızarıklığı olurken bir başkasında ise ciltte kaşıntı meydana gelebilmektedir. Kısacası cildin tepki verme şekli kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak burada ortak olan nokta her tıraş sonrası birçok kişinin karşılaştığı tahrişlerdir. Özellikle de jilet sonrası kaşıntı, kişi için olumsuz olmaktadır. Bu nedenle tıraş olduktan sonraki problemlerin son bulması için yüze sürülmesi gerekenler vardır. Bunlar; cilt tipine uygun nemlendirici kremler veya balsamlardır. 

 

Tıraş Öncesi Bakım Nasıl Olmalıdır? 

Tıraş öncesi ne kadar iyi bakım yapılırsa sonrasında karşılaşılacak problemler de o kadar azalacaktır. Kısacası sakal tıraşı veya herhangi bir bölge tıraşından önce ilk yapılması gereken şey cilt bakımıdır. Tıraş öncesinde yapılması gerekenler ise adım adım şu şekilde olmalıdır:

  • Cilt ve sakallar yumuşatılmalı, kılların gevşemesi sağlanmalıdır. 

  • Cilt yüzeyinde oluşan ölü derilerin uzaklaştırılması için jiletin sakalla ideal ortamda buluşmasına olanak tanınmalıdır. 

  • Sakallar kaldırılarak tıraşa hazırlık yapılmalıdır. 

  • Jiletin cilt yüzeyinde rahat kayması sağlanmalıdır. 

Bu adımlar uygulandığında tıraş sonrasında oluşabilecek cilt kızarıkları, tahrişleri ve daha fazlası önlenmiş olacaktır. Bu nedenle mutlaka tıraşta önce bakımın en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca kaliteli losyon, tıraş köpüğü ve sabunların seçilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. 

 

Tıraş Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır? 

Tıraş sonrası en çok yaşanılan problemler tahriş olan ciltlerdir. Bu yüzden de tıraş sonrası tahriş olan yüze ne sürülür noktasındaki çözümlerin ve bakımın doğru yapılması önemli bir husustur. Tıraş sonrası ilk dikkat edilmesi gereken nokta, yüzün nazikçe ve hassas bir şekilde yıkanması gerektiğidir. Yüz, soğuk su ile yıkanmalıdır. Çünkü soğuk suyun yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Damarların büzüştürülmesini sağlayarak cildin ferahlamasına olanak tanır. Ve yüzün tıraş sonrasında yumuşak havlular ile kurutulması gerekir. Yüzün silinmesi aşamasından sonra ise dermokozmetik nemlendiricilerin kullanılması önemlidir. 

Tıraş Olurken Sıklıkla Yapılan Hatalar Nelerdir?

Tıraş olurken yapılan pek çok hata vardır. Bu hatalar, genel olarak bilinçsizce yapılmaktadır. Ancak hataların en aza indirilmesi mümkündür. Bunun için ise doğru şekilde tıraş yapılma adımlarının bilinmesi ve öğrenilmesi önemlidir. Peki, tıraş olurken sıklıkla yapılan hatalar nelerdir?

  • Tıraşa soğuk su ile başlamak

  • Doğru malzeme seçmeden tıraş olmak

  • Jiletli bıyık-sakal tıraş makinesi ve yanlış tıraş bıçaklarını seçmek

  • Tıraşı sakalın çıkış yönüne göre ayarlamamak

  • Jileti cilde bastırarak tıraş yapmak

Tüm bunlar cilde zarar veren olumsuz adımlardır. Bunları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak adına bilinçli şekilde uygulanacak tıraş adımları gereklidir. Yani cildi soğuk suyla yıkamadan aksine sıcak su ile yumuşattıktan sonra yıkamak önemlidir. Aynı şekilde jileti bastırmadan hassas bir şekilde tıraş olunmalıdır. Ya da kaliteli ürünlerle tıraş olmak gereklidir. Ayrıca en önemli olan adım ise tıraş olurken jiletin sakal yönüne doğru ayarlanması önemlidir. 

Blog Son Eklenenler
Saç Kremi Saç Döker mi?
Saç kremi, saç tellerini yumuşatmayı, parlaklık kazandırmayı ve saçın kolay taranmasını sağlamayı amaçlayan bir bakım ürünüdür. Ancak saç dökülmesi konusunda çeşitli endişeler olabilmektedir. Genellikle saç kremleri, saç dökülmesine neden olacak bileşenler içermezler. Kaliteli ve saç tipine uygun seçilmiş saç kremlerinin saç dökülmesine yol açması pek olası değildir.
Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?
Saç kırıkları, genellikle aşırı kimyasal işlemlere, sıcak alet kullanımına ve dış etkenlere maruz kalmanın sonucunda oluşur. Bu kırıklarla başa çıkmak için bazı etkili yöntemler şunlardır.
Tarihi Geçmiş Krem Kullanılır mı?
Kremlerin son kullanma tarihi, genellikle üreticilerin ürünün etkinliğini ve güvenliğini garanti edebileceği bir süreyi ifade eder. Bir kremin son kullanma tarihi geçtikten sonra etkinliğini yitirmesi veya cilt için potansiyel tehlikeler oluşturması olasıdır.
Şampuan Değiştirmek Kepek Yapar mı?
Şampuan değiştirmenin doğrudan kepek oluşumuna sebep olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir. Ancak, şampuan değişikliği bazen baş derisinin tepkisine yol açabilir ve bu da geçici olarak kepeklenmeye neden olabilir. İşte bu konuda dikkate alınması gereken bazı faktörler.
Tarak Nasıl Temizlenir?
Tarak temizliği kişisel bakımın kritik bir bölümünü oluşturur. Kullanılan taraklar saç, yağ, toz ve ürün kalıntıları ile zaman içerisinde kirlenebilir. Bu nedenle, tarakların düzenli bir şekilde temizlenmesi, hem hijyen hem de tarak ömrünün uzunluğu için önemlidir. Tarağın üzerinde biriken yağ ve ürün kalıntıları, saçın doğal parlaklığını ve sağlığını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda, taraktaki toz ve kalıntılar saça geri transfer olabilir. Bu, saçın daha hızlı kirlenmesine ve yağlanmasına neden olabilir. Dolayısıyla, düzenli tarak temizliği, saç sağlığı için de kritik bir adımdır.
Saç Nasıl Yıkanır?
Saç yıkamak, hem estetik hem de hijyenik açıdan önem taşır. Saç ve saç derisinin doğru bir şekilde temizlenmesi, saçın sağlığını korumak ve parlaklık kazandırmak için esastır. Saç yıkamanın adımları.
Nemlendirici Sivilce Yapar mı?
Nemlendiriciler, cildi yumuşatmak, esnekliğini artırmak ve nemi korumak amacıyla formüle edilir. Ancak, her nemlendiricinin her cilt tipi için uygun olduğunu söylemek yanıltıcı olurdu. Yüz nemlendirici kremler, farklı içeriklerle ve çeşitli cilt tipleri için özel formüllerle hazırlanır.
Nemlendirici Krem Ne İşe Yarar?
Nemlendirici krem, cildin doğal nem dengesini korumak için formüle edilmiş bir üründür. Ciltteki nemin buharlaşmasını engelleyerek, cildin uzun süre nemli kalmasını sağlar. Kuruluk, ciltte pullanma, kızarıklık ve gerginlik gibi problemlerin önüne geçer. Cildin esnekliğini artırarak daha yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahip olmasına katkıda bulunur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.