x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Tıraş Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?
06.09.2022

Tıraş Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Tıraş makinesinden her seferinde aynı verimin elde edilebilmesi için temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Tıraş makineleri kişiye özel cihazlar olsa da hem makine hem kullanıcının cilt sağlığı için düzenli temizliği sağlanmalıdır. Berber, kuaför veya güzellik merkezlerinde ortak tıraş makinesi kullanılabilir. Bu tür durumlarda dezenfeksiyona ekstradan özen gösterilmelidir. Tıraş makinesinin kişiye özel olmaması hâlinde dezenfeksiyon işlemlerinde özel kimyasal maddelerden yararlanılır. Tıraş sırasında kaza ile yüzde küçük kesilmelere bağlı olarak kanamalar oluşabilir. Bu tür durumlarda mutlaka özel dezenfeksiyon yöntemlerine başvurulmalıdır. 

Tıraş makinesi temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken detaylar bulunur. Bazı tıraş makinesi mekanizmaları değişiklik gösterebilir. Tıraş makinesi kullanılmadan önce mutlaka kullanım kılavuzu okunmalıdır. Makinenin doğru bir şekilde temizlenebilmesi için kılavuzda yazan başlıklara dikkat edilmelidir. 

 

Tıraş Makinesi Ne ile Temizlenir?

Kaliteli bir tıraş makinesini uzun yıllar boyunca kullanabilmek için tıraş makinesi bakımına da özen gösterilmesi gerekir. Düzenli olarak temizlenen tıraş makinelerinde makine içerisine kıl veya toz girişinin önüne geçilir. Bu sayede tıraş makinesi uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bu noktada ise ilk akla gelen soru “tıraş makinesi nasıl temizlenir?” sorusudur. Tıraş makinesi temizlemek bazı incelikler gerektirir. 

Öncelikle, tıraş makinesini temizlemeden öncesinde makine kısmının suya karşı dayanıklı olup olmadığı bilinmelidir. Tıraş başlığının çıkarılması ardından cihazın su altına tutulması her cihaz için uygun değildir. 

Makinenin suya dayanıklı olması hâlinde ise aşağıdaki adımlar izlenir;

  • Tıraş makinesi çalıştırılarak ılık su altında tıraş ünitesi yıkanır.

  • Yıkama ardından makine durdurulur. Ardından başlık kısmı üniteden çıkarılır.

  • Kıl bölmesi ılık musluk suyu altında yıkanır ve üzerindeki tüm tüy veya kıllardan arındırılır. Bu noktada set içerisinden çıkan fırçadan veya eski bir diş fırçasından da faydalanılabilir.

  • Tıraş başlığının tutucu kısmı da akan suyun altında yıkanır. Yıkama ardından ince bir bez aracılığı ile bu parça kurulanabilir veya kuruması için bırakılabilir.

  • Tüm bu işlemler ardından kuruyan parçalar bir araya ve tıraş ünitesi kapatılır. 

 

Tıraş Makinesi Nasıl Dezenfekte Edilir?

Tıraş makinesi başlıkları her kullanımdan sonra akan su altında tek tek yıkanmalıdır. Özellikle birden fazla kişinin aynı tıraş makinesini kullanması hâlinde dezenfeksiyona ultra özen gösterilmelidir. Tıraş makinesini dezenfekte kısmında özel dezenfekte edici maddeler kullanılabildiği gibi ılık sudan da faydalanılır. Tıraş işlemi ardından makinenin parçaları ve kullanılan her bir ünitesi tek tek yıkanır. Yıkama sırasında eski bir diş fırçasından veya set içerisinde çıkan temizleme fırçasına yararlanılabilir. Bu sayede bıçaklar arasında kalmış ince kıllarda temizlenebilir.

Daha detaylı bir temizlik içinizde özel dezenfeksiyon solüsyonlarına başvurulur. Bu solüsyonlara internet üzerinden veya eczanelerden erişilebilir. Kullanımları ardından cildi tahriş etmemesi için iyice durulandığından emin olunmalıdır. 

kaliteli tıraş makinesi

Tıraş Makinesi Hangi Sıklıkla Temizlenmeli?

Tıraş makinesi her kullanım ardından temizlenmelidir. Üzerinde kıl, tüy veya toz birikmesi makinenin verimini düşürür. Bundan dolayı her bir parça ılık su altında özenle yıkanmalıdır. Tıraş makineleri bir kişiye ait olmalıdır. Kullanıcı, belirli dönemlerde sadece ılık su ile belirli dönemlerde ise özel dezenfekte solüsyonları ile tıraş makinesini temizlemelidir. 

Berberlerde birden fazla kişiye aynı makinenin kullanıldığı bilinir. Bu noktada berberin dezenfeksiyon kurallarına özen gösterdiğinden emin olunmalıdır. Özellikle tıraş sırasında bir kanama olması hâlinde tıraş makinesi özenle sterilize edilmelidir. Bu tür durumlar bulaşıcı olan kan veya doku hastalıklarının yayılmasına neden olabilir. 

 

Tıraş Makinesi Bıçağı Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Tıraş makinesini temizlemek sadece makine başlıklarını akan su altında yıkamaktan oluşmaz. Tıraş makinesi temizleme yağı ile kapsamlı bir temizlik yapılması gerekir. Gerekli durumlarda ise tıraş makinesi bıçağı değiştirilmelidir. Tıraş makinesi bıçakları bir süre sonra körelmeye başlar. Kişilerin makineyi kullanma sıklıkları ve kıl yapıları bıçakların bir süre sonra ilk günkü gibi keskin olmamalarına neden olur. Bu noktada makineden istenilen verim alınamaz ve kişiler cilt tahrişine daha fazla maruz kalır. Tıraş makinesine uygun olan bıçaklarla değişim yapılması makinenin ilk günkü gibi kullanılmasına olanak tanır.

Tıraş makinesi markasının kendi başlıkları ve kendi bıçakları kullanılması daha verimlidir. Parçalar birbirleriyle uyumlu olarak makinede herhangi bir hasar oluşumunun önüne geçilir. Tıraş bıçağının kullanım süresini artırmak için bazı başlıklara dikkat edilebilir. Örneğin, her işlemin ardından üzerinde biriken kıl ve tüylerin temizlenmesi bir sonraki işlemde bıçak üzerinde baskı oluşumunu azaltır. Bıçakların sert yüzeylere vurulmaması da kullanım ömrünü uzatır. Tıraş makinesi bıçaklarına özenli davranılmalıdır.

 

Tıraş Makinesinde Pas Oluşumu Nasıl Önlenir?

Tıraş makinesinde belirli bir sürenin ardından pas oluşumları görülebilir. Ünlü ve kaliteli markalar paslanmaz çelik kullandıkları makinelerinde paslanma oluşum riskini minimuma indirir. Ancak bazı bölgelerde kullanılan suyun çok kireçli olması, kaliteli bir materyal kullanılsa bile pas oluşumuna neden olabilir. Uzun ömürlü bir tıraş makinesi alınmak isteniyorsa kaliteli makineler seçilmelidir. Her işlemin ardından bıçak ve makine ılık su altında akıtılmalıdır. Makinenin tam kuruması beklenmeli ıslak bir şekildeyken havasız bir kutuya kaldırılmamalıdır.

Yıkama ve dezenfeksiyon işlemleri ardından yıkanan tüm tıraş makinesi teçhizatları iyice kurulduktan sonra bir araya getirilmelidir. Metal yüzeylerin kuru kalması paslanmaya karşı büyük bir koruma sağlar.

 

Tıraş Makinesi Nasıl Yağlanır?

Tıraş makineleri belirli bir kullanım süresi ardından farklı sesler çıkarmaya veya daha gürültülü çalışmaya başlayabilir. Bu durum makine içerisinde yer alan motor sisteminin veya hareketlilik sağlayan aksanların sürtünme miktarının artmasından kaynaklanır. Tıraş makinelerinde benzer durum iç sistemde olabileceği gibi bıçak kısmında da görülebilir. Bıçak kısmında ise doğru yağlar ile yağlama işlemi gerçekleştirilir. 

Sürtünmenin giderilmesi için özel tıraş makinesi yağları kullanılır. Damlalıklı bir tür içerisine konulan makine yağı başlığı çıkarılan tıraş makinesinin, başlık kısmına gelecek şekilde damlatılır. Mekanik bir yağ kullanılması hâlinde başlıklar, akan ılık bir suyun altında güzel bir şekilde durulanmalıdır. Makine üzerinde bulunan yağın cilt ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Mekanik yağlar, ciltte bazı bölgelerde tahrişe neden olabilir. Makine yağları, hırdavat mağazalarında kolayca bulunabilir. Küçük kimi zaman tek kullanımlık plastik şişelerde satılan yağlar, makinenin ilk günkü gibi kullanılabilmesine olanak tanır.

 

Tıraş Makinesi Yağı Yerine Ne Kullanılır?

Büyük veya küçük tıraş makinesi kullanırken belirli dönemlerde makinenin yağlanması gerekir. Makine içerisinde oluşan sürtünme makinenin ömrünü olumsuz yönde etkiler. Makine yağları, makine içerisinde bulunan mekanik sistemin tam verimli çalışmasını sağlar. Bu noktada tıraş makineleri için özel üretilen yağlara başvurulmalıdır.

Halk arasında makine yağı yerine vazelin kullanılması yaygındır. Ancak vazelin doku olarak son derece kalın ve ağır bir yağdır. Yeteri kadar akışkan olmaması ve ağır olması, makine motorunun tıkanmasına veya zarar görmesine neden olur. Bu hatalı kullanım ardından makine kullanım dışı kalabilir. Ev tipi temizliklerde vazelin yerine ayçiçek yağı, mısır yağı veya bebek yağı kullanılabilir. Yine de en uygun olan yağ kullanımı makineye uygun yağ kullanımıdır. 


Blog Son Eklenenler
Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?
Çilek bacak, bacakların derisinde görülen, kıl kökü gözeneklerinin koyu veya kırmızı renkte belirginleşmesiyle karakterize bir durumdur.
Sert Saç Nasıl Yumuşatılır?
Sert saçların yumuşatılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir.
Yanmış Saç Nasıl Düzelir?
Yanmış saçların düzeltilmesi için öncelikle saçın hasar görmüş yapısını onarmak ve nem dengesini yeniden kurmak gerekmektedir.
Saç Nasıl Gürleşir?
Saçın gürleşmesi için çeşitli faktörler önemlidir.
Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapılmalı?
Saçın kabarmaması için, öncelikle saçın nem dengesini korumak önemlidir.
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuru cilt bakımı, cildin nem dengesini sağlamak ve cilt bariyerini güçlendirmek için dikkatli ve özenli bir yaklaşım gerektirir.
Ayak Bakımı Nedir?
Ayak bakımı asgari olarak haftada bir kez yapılmalıyken ayak tırnak bakım ürünleri gibi özel ürünlerle yapılan bakımlar için daha az sıklıkta bakım yeterli olabilir.
El Bakımı Nedir?
El bakımı, ellerdeki deriyi yenileyen, nemini koruyan ve dış etkenlere karşı savunmasını güçlendiren uygulamalardan oluşur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.