x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Tıraş Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
02.09.2022

Tıraş Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Erkek tıraş makinesi; günümüzde neredeyse her hanede bulunan ve erkeklerin çok kullandığı elektronik cihazlardan biridir. Farklı ayarlamaları ile istenilen uzunlukta sakal kesme olanağı tanır. Belirli tıraş makinesi modelleri sadece birkaç kesim çeşidi yapabilirken bazı modeller sinekkaydı tıraş makinesi veya uzun sakal makinesi olarak da kullanılabilir. Tıraş makinesi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurmak doğru bir makineye erişim sağlar. 

 

Tıraş Makinesinin Özellikleri Nelerdir?

Tıraş makineleri farklı özelliklerden oluşur. Markaların farklı modelleri bulunabildiği gibi piyasaya son sürülen modeller kapsamlı özelliklere sahiptir. Bıçak yapısı, şarj şekli, numara dereceleri gibi özellikleri ile her bir makinenin kullanım alanı farklılaşır. Erkek tıraş makinesi sakal ve vücut tıraşı için kullanılabildiğinden her bir bölge için farklı ayarlama yapılabilmesi gerekir.

  • Başlık sayısı: Tıraş makineleri bir set hâlinde satılır. Her bir setin içerisinde farklı başlıklar bulunur. Bu sayede tıraş makinesi farklı tıraş stillerinde kullanılır. Üç başlıklı tıraş makinesi, piyasada çok bulunan tıraş makinelerindendir. İçerisinde yer alan kulak burun başlığı sayesinde kulak ve burun içerisindeki kılların da tıraş edilebilmesini sağlar. Ana başlık ve folyo başlık ise farklı sakal stilleri için kullanılır. 4, 5, 6, 7 başlıklı tıraş makineleri de bulunur. Tıraş makinesi seti içerisinde farklı bıçak sayısına ve bıçak aralığına sahip başlıklar bulunur. Başlık sayısı arttıkça makinenin yapabileceği tıraş stilleri gelişir.

  • Şarjlı tıraş makinesi: Tıraş makineleri şarjlı veya kablolu olabilir. Şarjlı tıraş makineleri adeta bir telefon gibi belirli süre şarja takılır. Ardından kablo bağlantısı olmadan kolayca kullanılabilir. Özellikle, kullanılacak yerde priz bulma sorunu yaşayan kişiler için kullanım kolaylığı sağlar. Kablolu tıraş makineleri ise bir priz bağlantısına ihtiyaç duyar. Tıraş makinesi, uç kısmından kablo uzantısına sahiptir. Bu sayede tıraş makinesi kablolu bir şekilde şarjı bitme derdi olmadan kullanılır.

  • Numaralı tıraş makinesi: Tıraş makineleri farklı ayarlamalara sahiptir. Bu sayede farklı derinliklerde tıraş yapılabilir. Başlık değişikliği numara değişikliği yapılmasını sağladığı gibi özel ayarlamalar ile de derinlik ayarı yapılabilir. Yüz tıraş makinesi seçeneklerinde de numaralar bulunur.

 

Tıraş Makinesi Nasıl Olmalı?

Tıraş makineleri kadın ve erkek olmak üzere farklılık gösterebilir. Kadınlar için olan tıraş makineleri döner başlıklı yapıları ile cilde daha az basınç uygular. Bu sayede cilt tahrişinin önüne geçer. Ancak sakal gibi kalın kıl kökleri kesmek için ideal değildirler. Erkek tıraş makinesi ise güçlü bıçakları ile sakalları istenildiği gibi kesebilir. Tıraş makinesi öneri arayışı içerisinde olan kişiler için döner başlıklı tıraş makinesi başlığı gündeme gelir. Döner başlık sayesinde tıraş makinesi; boyun, dudak üstü gibi kıvrım olan yerlerde veya dar alanlarda kullanım kolaylığı sağlar. Sadece sakal şekillendirici tıraş makinesi olarak değil, baş tıraşı için de kullanılabilirler. Çok amaçlı tıraş makinesi seçenekleri, tek bir makine ile çok işlem gerçekleştirilebilmesini sağlar.

Berberlerin kullandığı tıraş makinesi genellikle daha güçlü bir motora sahiptir. Bu sayede uzun süreli kullanımlar için uygundur. Gelişmiş modelleri tercih eden berberler şarjlı makinelere yönelir ve tek şarj ile uzun süreli kullanılan makineleri alırlar. Gün boyunca sık sık kullanılacak tıraş makineleri için güçlü olmaları ve çeşitli başlıklara sahip olması önemlidir. 

 

Islak Tıraş Makinesi mi Kuru Tıraş Makinesi mi?

Islak tıraş makinesi gelenekselmiş bir tıraş olma şeklidir. Son dönemlerde artan erkek tıraş makinesi kullanımıyla kuru tıraşa yönelim artmıştır. İki tıraş şekli arasında temel bir farklılık bulunur. Islak tıraşta tıraş bıçakları kullanılır. Tıraş bıçakları histerez etkisine sahiptir. Histerez etkisi, kıl kökünün kaldırılarak ten yönlü olacak şekilde kesilmesidir. Kullanılan bıçak sayısının artması ile bu kesim işlemi tek bir darbe ile birkaç kez gerçekleştirilir. Bu sayede pürüzsüz bir cilt elde edilebilir. Sinekkaydı tıraş için tercih edilen bir yöntemdir. 

Kuru tıraşta ise tıraş makinesi kullanımı devreye girer. Tıraş makinelerinde bulunan temel sistem, kuru tıraş yapılabilmesini sağlar. Tıraş makinelerinde delikli folyo ve folyonun altında oldukça hızlı hareket eden tıraş bıçakları bulunur. Folyo üzerinde bulunan delikli yapı el ile temasta pürüzsüz bir hissiyat yaratır. Ancak sakal kılları için son derece keskindirler. Git-gel sırasında kıllar her iki yönden de kesilir. Hızlı hareket sırasında folyo yüzey ve altında bulunan küçük bıçaklar bir arada makas etkisi yaratır.

Her iki tıraş şeklinde de sinek kaydı tıraş sonucu alınabilir. Kuru tıraşta tıraş makinesi üzerinde yapılacak ekstra ayarlar sayesinde sakal, rahatlıkla farklı uzunluklarla da bırakılabilir.

 

Tıraş Makinesi Şarjlı mı Yoksa Pilli mi Tercih Edilmeli?

Kablolu tıraş makinelerinin haricinde şarjlı veya pilli tıraş makinesi seçenekleri de yer alır. Şarjlı tıraş makineleri bir kablo yardımı ile prize bağlanarak belirli saat şarj olması için bekletilir. Ardından herhangi bir kablo bağlantısı gerekmeksizin rahat bir şekilde kullanılabilirler. Pilli tıraş makinelerinde de şarjlı tıraş makinelerinde benzer bir sistem vardır. Bu sefer elektrik yerine şarj için priz enerjisi kullanılır. Pilin bitmesi ile pil değişikliğine gidilmesi gerekir. Uzun vadede pil değişimi zahmetli olabilir. Düzenli pil alınması bazen kullanıcılar için zor olabilir. Şarjlı tıraş makinelerinde ise yapılması gereken tek şey bir priz bulmaktır.

saç traş makinesi

Tıraş Makinesi Nasıl Kullanılır?

Tıraş makinesi, cilt üzerine hafif baskı oluşturularak uygulanan bir tıraş yöntemidir. Makine sakallı veya kıllı bölge üzerinde gezdirilir. Bu sırada folyo dokusunun ve alt yapısında bulunan ince bıçakların etkisi ile sakallar çift yönle kesilir. Tıraş makinesi üzerinde yapılacak ayarlamalar ile tıraş makinesi sinek kaydı tıraş için kullanılabildiği gibi sakal düzeltme makinası olarak da kullanılabilir. Üç bıçaklı tıraş makinesi gibi bıçak sayısı fazla olan başlıklarda tıraştan elde edilecek pürüzsüzlük hissi fazladır.

 

Tıraş Makinesinin Tarak Numaraları Ne Anlama Gelir?

Tıraş makinesi üzerinde bulunan numaralar hem sakal hemde saç tıraşında önemli roller alır. Numara saçın kaç santime kadar kesileceğini gösteren bir değerdir. Her bir saç numarası için farklı bir milimetre ayarı yapılması gerekir.

  • 0 numara saç kesimi için 1 milimetre ayarı yapılmalıdır.

  • Bir Numaralı tıraş makinesi kullanım kolaylığı sağlayarak her boydan saç ve sakal kesilmesine olanak tanır. 1 numara saç kesimi için makine 3 milimetreye ayarlanmalıdır.

  • 2 numara saç kesimi için 6 milimetre ayarlaması idealdir.

  • 3 numara saç için 9 milimetre ayarı yapılmalıdır. Bu ayarları ile saç kökü veya sakal kökü 9 milimetre uzunluğuna sahip olacak derecede keser.

  • 4 numara saç kesimi için 12 milimetre idealdir.

  • 5 numara için 15 milimetre uygun olurken 6 numara için ise makinenin 19 milimetreye ayarlanması gerekir.

 

Tıraş Makinesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

En iyi tıraş makinesi kullanılıyor olsa da makine bakımı yapılması oldukça önemlidir. Her işlem ardından makinenin yıkanarak temiz kullanılması makinenin kullanım ömrünü arttırır. Tıraş ardından tıraş başlığı açılır. Makine ılık su altında tüm tüyler gidecek şekilde yıkanır. Alınan set içerisinden çıkan temizlik fırçası ile hem başlık hem de makine aralarında bulunan kıllardan makine arındırılır. Tıraş makinesinin dezenfekte edilmesi isteniyor ise tek tek tüm başlıklar düzenli olarak akan su altında yıkanmalıdır.

 

Blog Son Eklenenler
Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?
Çilek bacak, bacakların derisinde görülen, kıl kökü gözeneklerinin koyu veya kırmızı renkte belirginleşmesiyle karakterize bir durumdur.
Sert Saç Nasıl Yumuşatılır?
Sert saçların yumuşatılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir.
Yanmış Saç Nasıl Düzelir?
Yanmış saçların düzeltilmesi için öncelikle saçın hasar görmüş yapısını onarmak ve nem dengesini yeniden kurmak gerekmektedir.
Saç Nasıl Gürleşir?
Saçın gürleşmesi için çeşitli faktörler önemlidir.
Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapılmalı?
Saçın kabarmaması için, öncelikle saçın nem dengesini korumak önemlidir.
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuru cilt bakımı, cildin nem dengesini sağlamak ve cilt bariyerini güçlendirmek için dikkatli ve özenli bir yaklaşım gerektirir.
Ayak Bakımı Nedir?
Ayak bakımı asgari olarak haftada bir kez yapılmalıyken ayak tırnak bakım ürünleri gibi özel ürünlerle yapılan bakımlar için daha az sıklıkta bakım yeterli olabilir.
El Bakımı Nedir?
El bakımı, ellerdeki deriyi yenileyen, nemini koruyan ve dış etkenlere karşı savunmasını güçlendiren uygulamalardan oluşur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.