x

Tarak Fiyatları

Taraklar her saç tipine ve şekline uygun olarak üretildiğinden dolayı tarak fiyatları da bu çeşitlere göre değişiklik göstermektedir. Tarak satın alınırken fiyat olarak uygun olanı değil, saç tipine en uygun olanını temin etmek gerekmektedir. Günümüz şartlarında tarak fiyatları , her ekonomik duruma göre uygun olduğu gözlemlenmektedir. Tarakların çeşitlerine göre değişkenlik gösteren bu fiyatlar ortalama olarak uygun olduğu görülmektedir. Aynı zamanda tarak fiyatları, tırnak makası fiyatları gibi yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine göre de değişkenlik göstermektedir.

Tarak Çeşitleri Nelerdir?

Kadın-erkek fark etmeden genel olarak herkesin ortak problemi olan saçlara çözüm bulmak, sağlıklı ve düzgün görünümünü sağlamak için her saç tipine uygun çeşitli tarak modelleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

 • Tahta tarak modelleri: Düz saçlar için hemen her tarak çeşidi önerilse de saçların kırılma ve yıpranmasını en çok engellediği düşünülen tarak modelidir. Özellikle elektriklenme problemleri yaşayan kişiler için de tahta taraklar tavsiye edilmektedir. Tahta tarak çeşitleri, kıvırcık saç, yıpranmış saç ve dalgalı saç modellerinde de kullanılabilmektedir. Tahta tarak çeşidi, kolay tarama avantajı sağladığı gibi, saç derisinde bulunan faydalı saç sebumlarını da eşit miktarda dağıtabilme özelliğine de sahiptir.

 • İğneli tarak modeli: bu tarak türünün üzerinde bulunan mikro iğneler, saç derisini uyararak saçların daha güçlü uzamasına yardımcı olmaktadır.

 • Krepe tarağı: Saç tutamlarını ayırmaya yarayan bir tarafı ince uçlu diğer tarafı sık aralıklı ince dişli tarak modelidir. Genellikle saça krepe yapmak için kullanılmakla birlikte saçı boyarken, maşa yaparken de kullanılabilmektedir.

 • Fön tarağı: Bir çok farklı kalın modelleri ve çeşitli fön formatları bulunmaktadır. Dalgalı, düz, zikzak fön gibi farklı fön türleri için numaralarla belirtilmiş fön tarakları mevcuttur. Kuaför fön makinesi ile kullanılabilmektedir.

 • Kemik tarak: keratinden üretilir. Vücuttaki stresi azaltıp, saç köklerine masaj etkisi yapmaktadır.

 • Saç şekillendirici tarak: Genellikle ısı vererek kullanılır. Isındıktan sonra uygun sıcaklığa ulaşınca saç taranır. Saçın alınmasını istediği şekil verilerek kullanılır.

 • Şişmir tarak: yapımında kullanılan ürünler sayesinde saç dökülmesine ve kepeğe karşı etkili olduğu bilinmektedir. Metal yuvarlak fırça; birçok saç tipine uygundur. Metal tabanlı bu fırça saçı pürüzsüz yapmaya yardımcı olmaktadır. Klasik tarak; ince telli ve gür saç tipleri için uygundur. Birbirine dolanmış, karışmış saçları açmakta yardımcı olacak tarak çeşididir.

Tarak Ömrü Ne Kadardır?

Tarakların her 6 ay ile 12 ay arasında değiştirilmesi önerilmektedir. Özellikle tarakların plastik veya lastik gibi bir materyalden üretilmiş modellerinde bu durum daha da ön plana çıkmaktadır. Tarakta herhangi bir diş veya kıl eksikliği fark edildiği zaman ve tarak hiç temizlenemeyecekmiş gibi göründüğünde, tarağın değiştirilme vaktinin geldiği belli olmuş olmaktadır. Tarakların ömrü bittiğinde kullanıma halen devam edilmesi halinde tarağın saç kırıklarına ve saç yıpranmasına sebep olduğu görülmektedir. Tarak modeli plastik diş değil de kıl ile üretilmiş ise, istenilen verimin alınması ve saçın sağlığının korunabilmesi için her altı ayda tarağın değiştirilmesi gerekmektedir. Tarakların ne kadar sürede değiştirilmesi gerektiği tarağın kalitesine saç yapısına ve saça yapılan bakımlara göredeğişiklik göstermektedir. Yüksek kaliteli profesyonel taraklar tarağın daha uzun süre dayanması dikkate alınarak tasarlanmıştır.

Tarak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fırça ve taraklar saçların birbirine dolanmış, karşımış kısımlarının açılmasına yardımcı oldukları gibi aynı zamanda, saçı dipten uca tararken saç derisinin ürettiği doğal yağın tüm saça eşit şekilde dağılmasına da fayda sağlamaktadır. Bu doğal yağ da saçlarda koruyucu bir bariyer görevi görerek saçın daha az ve daha zor zarar görmesini sağlamaktadır. Bu yüzden, saç için kullanılan bakım ürünlerin yanı sıra doğru fırça ve tarağı kullanmak saçların sağlığı için oldukça önem teşkil etmektedir. Yanlış tarak ve fırça seçimi yapıldığında saçların daha çok zarar görmesine, dışarıdan gelen darbelere karşı daha dirençsiz ve sağlıksız olmasına sebep olunduğu bilinmektedir. Bu sebeple saç tipine, derisine ve saçın modeline uygun olarak tarak seçimi yapılmalıdır. İnce telli saç, kalın ve dalgalı saç, kıvırcık ve yıpranmış saç tiplerine göre üretilmiş olan tarakların temin edilmesi gerekmektedir.

Saç İçin Uygun Tarak Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru tarak veya fırça seçimi saç sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yanlış ve bilinçsizce yapılan tercihler saçların çabuk kırılıp, matlaşmasına ve hatta yavaş uzamasına bile sebep olabilmektedir. Saça uygun tarak seçimi yapabilmek için önce saçın modelini türünü bilmek yani saçı tanımak gerekmektedir. Sönük ve hacimsiz saçlara sahip olan kişiler, ahşap saplı, sert kıllı ve geniş aralıklara sahip kalın bir fırçayla taramak saçların daha kabarık ve hacimli olmasına yardımcı olmaktadır. Kıvırcık ve kabarık saçlar için, fırça yerine geniş aralıklı tahta veya plastik taraklar tercih edilmelidir. Tahta tarak tercih edilmesi durumunda saçların daha az elektriklendiği bilinmektedir.

Kalın telli saç tipine sahip olan kişiler için olabildiğince geniş ve uzun kıllara sahip bir tarak tercih edilerek saçlar taranırken saçın her yerine tarağın ulaşmasını sağlamak mümkündür. Böylelikle daha sağlıklı ve dayanıklı saçlara sahip olunmaktadır. İnce telli saçlar, tarak seçerken daha doğal kıllardan yapılmış tarakları tercih ettikleri zaman saç diplerinde zarar oluşmasını engellenmiş olup seçilebilecek daha küçük başlı bir tarak ile daha sağlıklı saçlara sahip olunduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda düz saçlara sahip kişiler için tarak seçimi yapmak oldukça kolay olmaktadır. Tahta taraklar saçın daha az elektriklenmesini sağlamaktadır.

Saçların boyutu kısa ya da orta boydaysa normal büyüklükte bir tarak, saçın açılması ve şekillenmesi için uygun olmaktadır. Ancak uzun ve gür saç tiplerine sahip olanlar normalden daha aralıklı dişleri olan bir tarak tercih etmelidir. İnce saç telleri için tarak seçiminde, saç tellerine ve saç derisine nazik davranan fırça taraklar seçilmesi önerilmektedir. Doğru tarak sayesinde ince telli saçlarının daha parlak ve yumuşak bir görünüme sahip olması mümkündür. İnce telli saçların birbirine dolanma ihtimali çok daha yüksek olduğundan mutlaka saçlara zarar vermeyecek bir tarak modeli kullanılmalıdır.

Hangi Tarak Ne İşe Yarar?

 • Oval saç tarağı: Saçları açmak için kullanılan en çok tercih edilen saç taraklarından biridir. Hem kuru hem de ıslak saça kullanılabildiği gibi ince ve normal saçlar için çok daha uygundur.

 • Kare saç tarağı: Gür ve çok çabuk birbirine karışan saçları açmak için kullanılmaktadır. Özellikle ıslak saçı açma konusunda daha da etkilidir.

 • Fön tarakları: Saçları kuruturken fön çekebilme imkanı tanımaktadır. Islak saçın hem kuruması hem de şekillenmesi için de uygulanabilmektedir.

 • Geniş dişli taraklar: İnce, dalgalı ve kıvırcık saçlar için uygundur. Geniş dişli taraklar saçın doğal dalgasını bozmamaktadır. Saçın kabarmasını da engellemektedir.

 • Yuvarlak fırça: Hemen hemen bütün saç tiplerine kullanılabilir. Genellikle fön çekerken kullanılır. Nemli ve ıslak saçlara kullanımı mümkündür.

 • Topuz tarağı: Saçların düzenli ve pürüzsüz şekilde toplanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Saç şekillendirici tarak: Kıvırcık ve dalgalı saçları şekillendirmek için kullanılır. Islak saçta işe yaramaktadır. Saçların düzgün şekil alması ve kabarmasını önlemeye yardımcı olur.

 • Krepe fırçası: Saçı kabartmak ve krepe yapmak için kullanılmaktadır. Bir tarafı ince ve sivri bir şekildedir ve bu kısım saçı ayırmak için kullanılır.

 • İnce dişli tarak: Kısa saçları taramak ve toparlamak için kullanılmaktadır. Genellikle kısa saçlar için daha uygun olduğu bilinmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.