x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
02.09.2022

Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Saç kurutma makinesi alırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı unsur vardır. Bu unsurlar başlıca olarak watt gücü, modeli, ağırlığı, hammaddesi ve güvenilir olmasıdır. Seçilen saç kurutma makinesinin öncelikle saç kurutma makinesi mi yoksa fön makinesi mi olduğu bilinmelidir. Bu seçilen modelinin bilindik marka olması ve güvenilir bir yerden alınması kullanım ömrü ve olası bir arıza riski sebebiyle çok önemlidir. Bu noktada yetkili satış mağazaları ve internet mağazaları tercih edilmelidir. İyi bir servis sunan saç kurutma makinesi markalarının tercih edilmesi de alıcıların işini kolaylaştıracaktır.

 

İyi Bir Saç Kurutma Makinesi Nasıl Olmalı?

En uygun saç kurutma makinesi kişinin tercih ve ihtiyaçlarını karşılayan bir saç kurutma makinesidir. Saç kurutma makinesinin başlıca özellikleri ise watt gücü, ağırlığı, çeşitli kurutma ayarlarına sahip olması, farklı aparatlarla kullanılabilmesi ve ek olarak soğuk kurutma ayarının olması olarak sıralanabilir. Günümüzde birçok saç kurutma makinesinde bu özellikler ve daha fazlası da bulunur. Bu özelliklerin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için de makinenin hem kaliteli bir şekilde üretilmiş olması hem bu sistemi uzun süreler götürecek şekilde tasarlanmış olması gerekir. Bunun için güvenilir ve bu konuda uzman markaları tercih etmek ve yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır.

Saç kurutma makinesinin modeli ve kullandığı teknoloji diğer makinelerden ayrılmasını sağlayabilir. Birçok farklı hammaddeden yapılmış saç kurutma makinesi vardır. Bunlar arasında en yaygın olanlar seramik, porselen ve titanyum saç kurutma makineleridir. Bir diğer çok kullanılan makine ise iyon özellikli saç kurutma makineleridir. Seramik ve porselen kaplama olan saç kurutma makineleri ince telli ve kuru saçlar için kullanılmaktadır. Uzun ve kalın telli saçlar için titanyum kaplamalı saç kurutma makineleri tercih edilebilir. İyonlu saç kurutma makinesi ise saçın elektriklenmemesi için kullanılır. Bu saç kurutma makinelerine ek olarak aynı özelliği termal saç kurutma makineleri de sağlar. 

Tüm bu özellikler içerisinde kişi saç türü ve tipinin göz önünde bulundurarak bir tercih yapabilir. Bunun yanı sıra kurutma süresine önem veren kişiler ise yüksek güce sahip saç kurutma makinelerinden yararlanabilir. Bir diğer tercih edilen saç kurutma makinesi türü ise genellikle seyahat amaçlı kullanılan mini saç kurutma makinesi modelidir. Bu tip makineler katlanabilir olmasının yanı sıra güç olarak da yeterlidir. 

 

Saç Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç kurutma makinesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada doğru ısı ve şiddette üfleme ayarını seçmek vardır. Saç tipi kuru, ince veya kırılgan olan kişiler düşük sıcaklıkta ve orta şiddetteki ayarları kullanmalıdır. Saçı kalın, gür ve sağlıklı olan kişiler ise yüksek sıcaklıkları kullanabilirler. Fakat her zaman yüksek sıcaklık ayarını kullanmak doğru bir seçim olmayabilir. Bu, saçın veya saç derisinin yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle yüksek sıcaklık kullanılacağı takdirde saç ile ortalama 15 santimetrelik bir mesafeden saç kurutma işlemi yapılmalıdır. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli unsur ise saç kurutma makinesinin gücüdür. Aynı zamanda banyo gibi su ile temasın olabileceği alanlarda kullanılacak makinelerin su ile temasından kaçınılmalıdır.

Saç kurutma makinelerini sadece fön amaçlı kullanacak kişilerin hayal kırıklığı yaşamaması için bu istekleri doğrultusunda bir araştırma yapması veya tavsiye alması gerekir. Fön makineleri yüksek sıcaklıkları sağlayacak ve buna dayanacak şekilde tasarlandığı için aynı performansı bir saç kurutma makinesinden beklemek yanlış olabilir. Fakat bazı saç kurutma makinelerinin fön özelliği de vardır. Bu tür makineler, genelde daha pahalıya satılır fakat her türlü saç kurutma işlemini gerçekleştirebilecek donanıma da sahiptir. 

 

Saç Kurutma Makinesi Kaç Watt Olmalı?

Saç kurutma makinelerinin watt değeri saçın tipine bağlı olarak değişim gösterir. Ortalama bir saç kurutma makinesi 2000 ila 2200 Watt değerinde güç kullanır. Bu değer normal ve ince telli saça sahip olan ve çok fazla kurutma işlemi gerektirmeyen saçlar için idealdir. Saçı daha gür ve kalın telli olan kişiler için ise bu değerlerin üzerindeki 2300 ila 2500 Watt arasındaki saç kurutma makinelerini tercih edebilir. 

 

Saç Kurutma Makinesi ile Fön Makinesi Arasındaki Fark Nedir?

Saç kurutma makinesi ile fön makinesi arasındaki en büyük fark, saça uygulanan işlem sonucunda ortaya çıkan performans ve harcadığı elektrik enerjisidir. Fön makineleri kuaför salonlarındaki gibi profesyonel kullanımda tercih edilir. İki makine türünün işlevleri farklı olduğu için şekilleri ve diğer birçok özellikleri de farklıdır. Saç kurutma makinesi, saçı sıcak hava üfleyerek kurutma amacıyla tasarlanmıştır. Fön makinesi saça sıcak hava ile şekil vermek için kullanılmaktadır. Bu iki ürünü ayıran bir diğer unsur ise fön makinelerinin görece yüksek sıcaklıklara çıkabilmesi ve buna uygun olarak geliştirilen gövdeleridir. 

Fön makineleri kısa sürede yüksek sıcaklıkta ve yüksek watt değerlerinde çalışır. Rahat bir fön yapılabilmesi için kablo uzunlukları da 3 metreyi bulabilir. Fön makinelerinin iç aksamı saç kurutma makinelerine oranla çok daha güçlüdür. Fakat bu saç kurutma makinelerini fön makinesinden daha kötü bir konuma düşürmez. Bu makineler arasındaki farkı belirleyen faktörler ise kullanan kişiler, kullanım amacı ve yeridir. İyi bir fön için 2000 ila 2500 Watt arasındaki fön makineleri kullanılabilir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra makinenin iyi olması kadar fönü yapan kişinin el becerisi de en az makine kadar önemlidir.

Saç kurutma makinesi ile fön yapmak isteyen kişiler için başlangıç olarak 2000 watt harcayan saç kurutma makinesi önerilebilir. Bazı saç kurutma makineleri aparatlarıyla evde fön yapmayı kolaylaştırdığı için neredeyse bir kuaför fönüne yakın olabilir. Bunu desteklemek için farklı saç ürünleri de kullanılabilir. Saç kurutma esnasında kullanılabilecek şekillendirici parçalar ise difüzör, vigo ve elektriklenmeyi önleyici taraklar yer alır. 

Kıvırcık Saçlar İçin Kurutma Makinesi Nasıl Olmalı?

​​Kıvırcık saç tipi genellikle normal saçlara oranla daha kurudur. Bu nedenle yüksek ısı ve işleme tabi tutulmaması gerekir ki saç sağlığını ve şeklini koruyabilecek durumda kalsın. Kıvırcık saçlar elektriklenmeye ve kabarmaya meyillidir. Bu iki sorunu da giderecek iyonik saç kurutma makinesi gibi bir saç kurutma makinesi, kıvırcık saç tipine sahip kişiler için uygun bir tercih oluşturur. 

Saç kurutma işlemi için özel olarak kullanılan bir difüzör türü vardır. Genellikle kıvırcık ve dalgalı saçlar için kullanılan bu difüzörün diğer adı ise ‘‘vigo’’dur. Bu difüzör sayesinde saçın buklelerini bozmadan sıcak havayı yuvarlak başlığı sayesinde eşit bir şekilde saçın seçilen bölgesine dağıtır. Kıvırcık saçlara özel saç kurutma makinesi difüzör nedir, sorusuna karşılık olarak saçın sanki havada kendiliğinden kurumuş gibi bir görüntüye sahip olmasını sağlayarak en sağlıklı şekilde kurutur. 

 

İyonlu Saç Kurutma Makinesi Nedir?

Saç kurutma makinesi elektrikle çalışan bir makine olduğundan statik elektrik taşır. Bu elektrik ise saç tellerinin yukarıya doğru kalkmasına ve elektriklenmesine yol açar. İyonlu saç kurutma makinesinin prensibi ise makineden çıkan statik elektriği nötralize ederek saçın elektriklenmesini önlemek üzerinedir. Bunun iyonize difüzör başlıklarla, iç aksamındaki iyonize parçalarla veya her ikisiyle birlikte sağlar. İyonik saç kurutma makineleri kişisel kullanımda fön yapmak amacıyla da rahatlıkla kullanılabilir.

 

Blog Son Eklenenler
Saç Düzleştirici Alırken Neye Dikkat Edilmeli?
Saç düzleştirici seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır
İnce Telli Saç Bakımı
İnce telli saçlar için özel olarak geliştirilmiş hacim veren şampuanların kullanılması, saçın köklerinden itibaren kaldırılmasına ve daha dolgun bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
Deniz Sonrası Saç Bakımı
Denizden sonra saç bakımı, tuzlu suyun saça verdiği zararları azaltma konusunda hayati öneme sahiptir. Deniz suyunun saç üzerindeki etkisi, saçın doğal nem dengesini bozabilir ve saç tellerinin yıpranmasına neden olabilir.
Duştan Sonra Saç Bakımı
Duştan sonra saç bakımı, saçların sağlık ve güzelliklerini korumak için hayati bir adımdır.  
Saç Nasıl Kurutulur?
Saç kurutma işlemi, saç tipine ve tercih edilen yönteme göre değişiklik gösterir.  
Saçların Canlı ve Parlak Görünmesi İçin Ne Yapmalı?
Saçların canlı ve parlak görünümünü sağlamak, bir dizi basit ama etkili adımları takip etmekle mümkündür.
Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?
Çilek bacak, bacakların derisinde görülen, kıl kökü gözeneklerinin koyu veya kırmızı renkte belirginleşmesiyle karakterize bir durumdur.
Sert Saç Nasıl Yumuşatılır?
Sert saçların yumuşatılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.