x
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kapat
Sepetim
Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?
01.02.2023

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç fırçası temizleme yöntemleri fırça üzerinde kalan saç tellerini ve çeşitli kirleri arındırmak için bilinmesi gerekmektedir. Bu kapsamda saç fırçası hem doğal yöntemler ile hem de profesyonel fırça temizleme ürünleri kullanarak temizlenmektedir. Günlük hayatta kadın ve erkek fark etmeksizin herkes saç fırçası ya da tarağını sürekli kullanmaktadır. Sürekli kullanılan bir ürün olduğu için tarak, çabuk kirlenmektedir. Kirlenen tarak temizlenmezse saçın daha çabuk kirlenmesine ve yağlanmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

 

Saç Fırçası Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Saç bakımında en fazla kullanılan eşya taraklardır. Saçı düzeltmek, saçı açmak ve saça şekil vermek için sürekli saç fırçası ya da tarağı kullanmak gerekmektedir. Sık kullanılan bir ürün olmasından dolayı da çabuk kirlenmektedir. Bu yüzden bazı saç fırçası temizleme yöntemleri ile fırçalara gerekli hijyen sağlanmaktadır. Bu yöntemlere şu şekildedir.

  • Tarağın ya da fırçanın dişlerinde kalan kıllar elle çıkarılmalıdır. Daha sonrasında tarak sıcak su ile yıkanıp kurutulmalıdır.

  • Saç fırçasında oluşan kir tabakası için ise fırça bir ya da iki saat sirkeli suda bekletilmelidir. Daha sonra yıkanıp kurutulmalıdır.

  • Plastik taraklarda yüksek ısıdan kaçınmak gerekmektedir. Bu yüzden karbonatlı ılık suda plastik fırça tarak bekletilerek kirden arındırılmaktadır. 

  • Tarak temizleme işlemlerinde biride tarak üzerine şampuan döküp iyice yıkandıktan sonra tazyikli su ile durulamaktır. Tazyikli su kir tabakasının çıkmasında oldukça etkilidir.

  • Topuz fırçası, erkek saç fırçası temizliğinde ise deterjan, ılık su ve sirkeden homojen bir karışım elde edilerek fırçalar ovalanarak yıkanır. Bu işlemde diş fırçasından da yardım alınabilir.

 

Saç Fırçasındaki Saçlar Nasıl Temizlenir?

Saç fırçasında kalan saç telleri el ile temizlenmektedir. Ancak tarak çeşidine ve tarak üzerindeki dişlerin sıklığına göre bu işlem farklı olabilmektedir. Kalın ve seyrek dişli taraklarda kalan saçlar el ile kolayca çıkarılabilmektedir. İnce ve sık dişli fön tarağı gibi çeşitlerde kürdan gibi sivri eşyalardan destek alınmalıdır. Saç fırçası üzerinde kalan saç telleri ise makas ile kesilerek temizlenmektedir. Çünkü fırça üzerinde kalan saçlar birbirine dolanmış olacağı için çekerek gelmeyecektir. Bu yüzden keserek temizlik yapılmaktadır. Telli tarak üzerinde kalan saçlarda aynı şekilde el ile temizlenmiyorsa ince uçlu bir alet yardımı ile tarak üzerinde kalıntı kalmayacak şekilde temizlenebilir

 

Ahşap Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Ahşap doğal bir malzeme olduğu için suda beklemeye karşı dayanıklı değildir. Bu yüzden bu malzemeden üretilmiş saç fırçası çeşitlerini hafifçe ıslatarak temizlemek gerekmektedir. Tarak temizlendikten sonra havlu ile kurulanmalıdır. Aksi takdirde ahşap malzeme deforme olacağı için tarak kısa sürede işlevini kaybedecektir. Ahşaptan yapılmış tarakları uzun süreli kullanım sonrası temizlemek doğru değildir. Her kullanım sonrası hafif nemli bir bezle ile temizlenir ardından kurulanırsa tarak hem saç sağlığı hem de fiziksel yapısı itibari ile daha kullanışlı olacaktır. 

 

Elektrikli Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Son zamanlarda insanların kullanımına sunulan ürünlerden biri de elektrikli saç fırçalarıdır. Yeni nesil teknolojinin insan hayatını kolaylaştırması için üretilmiş bu taraklar saçları kolayca tarayarak istenilen şeklin verilmesini sağlamaktadır. Sürekli kullanılan bir ürün olduğu için de temizlenmesi gerekmektedir. Elektrikli tarak nasıl temizlenir sorusu bu yüzden merak edilmektedir. Elektrikli fırça tarak çeşitleri kullanım sonrasında fırça üzerinde kalan saç tellerinden arındırılmalıdır. Bu işlem fırçanın sıklığına göre el ya da makas yardımı ile yapılabilmektedir. Ardından tarak ucu makineden çıkarılarak ılık su ile yıkanıp üzerinde kalan kirden arındırılmalıdır. Temiz bir havlu ile kurulanıp temizlik işlemi bitirilmelidir.

 

Saç Fırçasını Temizlemek Neden Önemlidir?

Saç ve saç derisinin sağlığı için tarak, fırça, fön tarağı gibi her türlü aksesuar muhakkak temizlenip gerekli hijyeni sağlanmalıdır. Aksi durumlarda saç ve saç derisi problemleri meydana gelmektedir. Bakterilerin nemli ortamlarda ürediği bilindiği için özellikle ıslak saça sürülen tarak, tarama işlemi ardından kurulanması gerekmektedir. Ayrıca temizlenmeyen v üzerinde bakteri biriken fön tarağı, fırçası gibi ürünler saç diplerinde kaşıntılara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra saç derisinde sivilce, kepeklenme, kızarıklık gibi sorunlarda kirli tarak uygulamaları sonrasında oluşabilmektedir. Bu yüzden saç bakım fırçası hijyeni son derece önemlidir. 

 

Saç Fırçası Temizlenmezse Ne Olur?

Saç bakım fırçası temizlenmez ise saçların çabuk yağlanmasına neden olmaktadır. Tarak üzerinde sadece saç teli yoktur. Saç diplerindeki ölmüş deriler, kirler, yağ tabakası gibi bir çok etmen tarak üzerinde kalmaktadır. Tarak temizleme işlemi bu kirleri ortadan kaldırmak için hafta en az iki kez yapılmalıdır. Bunlara ek olarak temizlenmeyen yuvarlak saç fırçası, tarağı saç diplerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu durumda saç derisinde yağlanma, egzama, kaşıntı, kepeklenme ve saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle ortak kullanım alanlarındaki topuz fırçası, erkek saç fırçası, krepe tarağı gibi her türlü ürün sürekli olarak temizlenmelidir. 

 

Saç Fırçası Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Saç fırçası nasıl temizlenir, ne sıklıkla temizlenir soruları son zamanlarda daha çok merak edilmektedir. Saç bakımı konusunda kendine ve hijyenine dikkat eden bireylerin kullandığı tüm ürünleri periyodik olarak temizleyerek gerekli hijyenini sağlamaktadırlar. Bu yüzden özellikle günlük kullanımlarda kullanılan tarakların gün aşırı temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca yuvarlak fön fırçası gibi modeller daha az kullanılan çeşitlerden olduğu için haftada bir yada iki kez temizlenmesi önerilmektedir. Ortak kullanım alanlarında kuaför, güzellik salonları ya da berberlerde bulunan taraklar daha sık temizlik işleminden geçirilmelidir. 

 

Saç Fırçası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç fırçası kullanımında dikkat edilmesi gereken başlıca faktör fırçanın bireysel yani kişiye özel olmasıdır. Bunun yanı sıra saç fırçası seçimi de saç şekline ve yapısına uygun olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Yanlış seçimler ve yanlış kullanımlar saçların dökülmesine ve kırılmasına sebep olacaktır. Saçları çok kabaran ve elektriklenen kişileri metal yada ahşap tarak kullanması gerekir. Uzun saçlı bireylerin kullanması gereken taraklar ise seyrek dişli tarak modelleridir. Tüm bunların yanında tarakların yumuşak olması sık dişli tarak ve çeşitlerinde saç derisine zarar vermeyecektir.

 

Saç Fırçası Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarak temizleme işleminde tarağın malzeme yapısı belirleyicidir. Plastik, metal, ahşap malzeme türlerinde üretilen saç fırçası ve tarakları için özel temizleme yöntemleri vardır. Ahşap taraklarda temizlik işlemi hafif ıslatılarak yapılırken metal ve plastik taraklar 1-2 saat suda bekletilebilmektedir. Aynı şekilde erkek saç fırçası gibi çok sık fırça yapısı olan taraklarda kullanım sonrası şampuan ile yıkanarak sağlıklı hale getirmelidir. Üzerinde kalan saç telleri el ya da makas ile kesilerek fırça üzerinde bırakılmamalıdır. 

Taraklar oldukça çeşitlidir. Bu yüzden her birinin temizliği birbirinden farklılık göstermektedir. Tarak ve fırça ayrımı yapıldıktan sonra özellikle fırça olanlarda saç telleri daha fazla kalarak kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Sürekli temizlenmezse orda saç kılları tabaka şeklinde oluşarak fırçanın işlevini yitirmesine sebep olacaktır. Ayrıca sadece saç teli değil saç diplerinde kalan kalıntılarda fırçaya yapışıp kalmaktadır. Bu da kullanım esnasında saç köklerine zarar verecek çeşitli sorunların çıkmasına neden olmaktadır. 

Blog Son Eklenenler
Şampuan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Saçların sağlığı ve doğal yapısını koruyabilmek için şampuan seçimi yaparken özellikle   temiz içerikli şampuan   seçimi yapmak gerekmektedir.  
Devamını Oku
01.02.2023
Durulanmayan Saç Kremi Nedir?
Durulanmayan saç kremi nedir?   sorusu merak eden kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.   Durulanmayan saç bakım kremleri   ıslak ya da kuru saça uygulanan ve durulamaya gerek kalmadan gün boyu saçta kalabilen saç bakım ürünleridir.
Devamını Oku
01.02.2023
Ara Makas Nedir?
Ara makas nedir?   sorusuyla sık sık karşılaşılabilmektedir.   Ara makas   saçları çok yoğun, gür olan kişilerin saçlarını inceltmek için yapılan uygulamaya verilen isimdir.
Devamını Oku
01.02.2023
Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılır?
Saç düzleştirici saçı hem düzleştiren hem de dalgalı hale getirebilen bir alettir.   Saç düzleştirici nasıl kullanılır?   sorusu ilk defa kullanacak kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.  
Devamını Oku
01.02.2023
Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri
Saçlar, hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önem taşımaktadır. Saçlar sağlıksız beslenme, yanlış saç ürünleri kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak sağlığını kaybederek matlaşıp, kırılmaya başlamaktadır.
Devamını Oku
01.02.2023
Saç Jölesi Nasıl Kullanılır?
  Saçların şekillendirilmesi ve şeklinin uzun süre kalıcı olabilmesi için   saç jölesi   üretilmektedir. Saçlarına şekil vermek isteyenlerin ve verdiği şeklin bozulmasını istemeyen  bireylerin kullanabileceğin bir üründür.
Devamını Oku
01.02.2023
Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?
Saç fırçası temizleme yöntemleri   fırça üzerinde kalan saç tellerini ve çeşitli kirleri arındırmak için bilinmesi gerekmektedir. Bu kapsamda saç fırçası hem doğal yöntemler ile hem de profesyonel fırça temizleme ürünleri kullanarak temizlenmektedir.  
Devamını Oku
01.02.2023
Shea Yağı Nedir?
Shea yağı , karite bitkisinden elde edilen doğal içeriğe sahip bakım yağıdır. Oda sıcaklığında katı bir hal alan bu yağ cilt üzerinde oluşan pek çok soruna karşı onarıcı bir görev üstlenmektedir.
Devamını Oku
01.02.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.