x
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Kişisel Bakım Nedir?
06.09.2022

Kişisel Bakım Nedir?

 

Kişisel bakım bir diğer adıyla öz bakım, bir kişinin sağlıklı olmak, bakımlı görünmek ve güzel hissetmek için yaptığı vücut temizliğine yönelik faaliyetlerdir. Gündelik hayatta büyük ve küçük herkesin yaptığı bir kişisel bakım vardır. Temel olanlar arasında yüz yıkamak, el yıkamak, duş almak veya diş fırçalamak yer alır. Farklı özelliklere sahip kozmetik ürünler ile kişisel bakım daha zengin bir hâle getirilir. Kozmetik ürünler veya araçlar ile vücudun her bir bölümüne kapsamlı bakımlar uygulanabilir. 

Kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

“Öz bakım nedir?” sorusunun ardından sıra “kişisel bakım nasıl yapılır?” sorusuna gelir. Kişisel bakım günün her saatinde yapılabilen ve kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenen bakımlardır. Bazı kişiler saç bakımı yaparken bazı kişiler ise cilt bakımına odaklanır. El ve ayak bakımı, tırnak bakımı da geniş seçeneklere sahip kişisel bakım türlerindendir. Vücudun her bir bölgesi için kullanılabilecek kozmetik ürün bulunur. 

Saç sağlığı için şampuanlar, saç kremleri veya saç serumları devreye girer. Cilt bakımı için nemlendiriciler, kırışıklık giderici serumlar ve benzer ürünler kullanılır. Yaş ve cinsiyete göre kullanılan kişisel bakım ürünleri değişkenlik gösterir. 

Son yıllarda kişisel bakım sadece kadınlarla özdeşleşmiş bir kavram değildir. Erkekler de kişisel bakımlarını son derece önemli görerek bakımlı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için uygulamalar yaparlar. Kişinin cilt, saç, tırnak veya bakım uygulanacak bölgenin ihtiyaçlarına göre kişisel bakım ritüelleri planlanabilir.

Günlük Kişisel Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Günlük kişisel bakım rutinleri kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genel olarak sağlıklı bir birey temiz ve bakımlı görünmek adına rutin olarak kişisel bakım yapar. Kişisel bakımdan istenilen türde bir verim alınabilmesi için düzenli uygulanması son derece önemlidir. Genel olarak bakımlı görünmek isteyen biri ise vücudun tüm bölgelerine kişisel bakım uygulamalıdır. Bir kişinin günlük kişisel bakım rutini sabah uyandığında yüz yıkama ve diş fırçalama ile başlar. Gün içerisinde duş alınarak vücudun kirlerden arındırılması gerekir. Su ve kullanılan kozmetikler ile ciltte kurulaşma veya cilt tipine bağlı olarak yağlanma oluşabilir. Kuruluğu gidermek için nemlendirici kremler yağlı ciltler için ise yağ dengeleyici kremler kullanılmalıdır. Peeling olarak kullanılabilen kozmetik ürünler ile cilt günde bir veya iki kez yıkanarak siyah noktalardan ve cilt üzerinde biriken lekelerden arındırılır.  

Duş sırasında belirli aralıklarla saçların yıkanması, nemlendirici kremler ile nemlendirilmesi ve duş sonrası da sürülen serumlar ile bakım yapılması önerilir. Bazı kişiler için saç yıkamak günlük bir rutindir. Saçların çok sık yıkanması yağlanmaya sebep olabileceğinden uzmanlar 2 veya 3 günde bir saçların yıkanmasını önerir.

Kişisel Bakıma Neden Önem Verilmeli?

İş veya sosyal hayatta ilk görünüşte bırakılan izlenim son derece önemlidir. İnsanların birbirleriyle ilgili izlenimleri birbirlerine yaklaşım şekillerini belirler. Bir kişinin bakımlı ve temiz görünmesi o kişiye yönelik daha güzel yorumların yapılabileceği bir ilk izlenim oluşturur. Yağlı saçlar, bakımsız bir cilt, bakımsız eller ve ayaklar kişilerin eleştirilmesine neden olur. Daha önemlisi bakımsız bireyler öz güven eksikliği duyabilir ve bu durum, günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bakımlı olmak kişinin kendini ışıldıyormuş gibi hissetmesini sağlar.

Kişisel bakım, sağlık için çok önemlidir. Başta cilt sağlığı olmak üzere kişisel bakım sayesinde cilt üzerinde biriken zararlı maddeler, vücuttan arındırılır.

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

“Cilt bakım malzemeleri nelerdir?” sorusunun farklı cevapları bulunur. Kişisel bakım eşyaları, uygulanacak kişisel bakım türüne göre değişiklik gösterir. Kişisel bakım ürünleri; kremler, cilt tonikleri, yüz veya saç serumları, cilt maskeleri, tırnak güçlendirici ojeler, losyonlar, ayak bakımı için kullanılan özel kremler gibi çeşitlere ayrılır. Kişisel bakım ürünleri kadın ve erkek olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Kadınlara yönelik olan ürün sayısı çok daha fazladır. Saç kremlerinden saç boyalarına, nemlendirici kremlerden makyaj temizleme losyonlarına kişisel bakım eşyaları alt başlıklara ayrılır.

Erkek kişisel bakım ürünleri ise yine cilt nemlendirici kremlerinden, tıraş köpüklerine, tıraş losyonlarından deodorantlara kadar ürün çeşitliliğine sahiptir.

Kişisel Bakım Türleri Nelerdir?

Kişisel bakım türleri bakım yapılacak bölgeye göre çeşitlilik gösterir. Kişisel bakım evde bizzat kişiler tarafından yapılabilir. Belirli dönemlerde özel güzellik veya estetik merkezlerinden destekleyici uygulamalar ile desteklenir. Kişisel bakım türlerine göre yapılabilecek ritüeller ve kullanılan kozmetik ürünler değişir. Öz bakımı ile ilgilenen herkes için kişisel bakım türleri özellikle birkaç başlıktan oluşur.

  • El ve ayak bakımı

  • Vücut bakımı

  • Saç bakımı

  • Ağız ve diş bakımı

  • Kıyafet bakımı

El ve Ayak Bakımı Nedir?

El ve ayak bakımı, ellerin ve ayakların temiz ve bakımlı görünmesi için yapılan işlemlerdir. Düzenli olarak manikür ve pedikür yapılması el ve ayak bakımının temel uygulamalarındandır. Ev tipi bakımda başka başlıklar da devreye girer. Kurumuş ciltler için özel nemlendiriciler kullanılarak hem el hem ayakların çatlamış görüntüsü giderilir. Tırnaklar düzenli olarak kesilerek törpülenir. Tırnakların iç temizliğine özen gösterilir. Kadınlar oje sürerek tırnaklarını renklendirirler. Ayak altında nasır olması hâlinde özel nasır bantları ile ayak nasırlardan arındırılır. 

Vücut Bakımı Nedir?

Vücut bakımı ve temizliği, vücudun genel olarak her yerinin temizlenmesi ve özel kozmetik ürünlerle bakılmasıdır. Vücut bakımı daha kapsamlı bakım ritüellerinden oluşur. Kişisel bakım seti içerisinde bulunan vücut şampuanları ve losyonları cildin temizlenmesini sağlar. Vücudun kirlerinden arındırılması ardından özel nemlendiriciler ile cildin nemlenmesi sağlanır. Belirli dönemlerde vücut peelingi kullanılarak geleneksel kese yöntemine yeni bir dokunuş getirilir. 

Vücut bakımı içerisinde tüylerden arınmak da yer alır. Özel tüy dökücü losyonlar veya ağda yardımıyla tüyler, alınabilir. Ağda kullanımında, evde bulunanlardan destek alınabilir. Daha kapsamlı yöntem ise epilasyon yöntemidir. Özel merkezlerde vücut bakımı epilasyon yapılarak desteklenebilir.

Saç Bakımı Nedir?

Saç bakımı, saçın sağlıklı bir şekilde uzaması, parlak görünüme sahip olması ve dökülmeye karşı korunması için uygulanan bakımlar bütünüdür. Saç bakımı günlük veya haftalık kişisel bakım ritüellerini kapsayan bir bakım türüdür. Kişinin saç tipine uygun şampuanı kullanması her duş sonrasında saçın istenilen şekli almasını sağlar. Duş sırasında kullanılan nemlendirici kremler ile saçlar daha rahat taranabilir. Belirli dönemlerde duş öncesinde saç maskesi uygulanarak saç derisi ve saç telleri beslenebilir. Bu sayede saçlar kırılmaya karşı korunarak sağlıklı bir görüntüye kavuşur. 

Ağız ve Diş Bakımı Nedir?

“Nasıl bakımlı olunur?” sorusunun en çok dikkat edilmesi gereken başlıklarından biri ağız ve diş bakımıdır. Kişisel hijyen kuralları gereği ağız ve diş sağlığına özen göstermek hem dış görünüşü hem de sağlığı olumlu yönde etkiler. Düzenli diş bakımı ile dişlerin çürümesi önlenir. Diş üzerinde oluşabilecek renk değişimleri riskini azaltır. Kişiler bembeyaz ve ışıltılı bir gülüşe sahip olur. Ağız ve diş bakımı sadece ev tipi bakım olarak düşünülmemelidir. Yılda bir olacak şekilde diş hekimine ağız ve diş için muayeneye gidilmelidir.

Kıyafet Bakımı Nedir?

Kişisel bakım sadece vücuda yönelik bakımlardan oluşmaz. Kişisel bakımını tamamlayıcı role sahip kıyafet bakımı da gündeme gelir. Kıyafet bakımı, kıyafetlerin temiz, ütülü ve yırtığı olmayan şekilde giyilmesi adımlarından oluşur. Vücut temizliğinin önemi kadar temiz bir vücuda giyilen temiz kıyafetler de önemlidir. Bu sayede kişiler tüm detaylarıyla kişisel bakımına özen gösteren, sağlıklı bireyler olarak görülürler.

Blog Son Eklenenler
Sakal Nasıl Gürleşir?
Erkeklerin daha karizmatik ve olgun görünmelerini sağlayan unsurlardan biri de hiç şüphesiz sakallarıdır. Bu nedenle   sakal,   birçok erkek   için   büyük önem taşımaktadır .
Devamını Oku
01.12.2022
Bıyık Nasıl Gürleşir?
Erkek veya kadın fark etmeksizin her kesim için güzel görünmek önemli bir meseledir. Bu sebeple kadınlar ve erkekler daha güzel görünmek için fiziki olarak bir takım değişiklikler yaparlar.  
Devamını Oku
01.12.2022
Sakal Nasıl Yumuşatılır?
Sakal birçok erkeğin imajı için önemli bir detaydır. Daha olgun ve karizmatik görünmek isteyen erkekler, çeşitli sakal tiplerini tercih etmektedir.  
Devamını Oku
01.12.2022
Nasıl Tıraş Olunur?
Tıraş   nedir,   tıraş   olmak   ne   demek ? Tıraş, saç, sakal ve bıyık olarak adlandırılan bölgelerdeki kılları dibinden kazıyarak kesme işlemidir.
Devamını Oku
01.12.2022
Sakal Çıkarma Yöntemleri
Sakal birçok erkek için önemli bir detaydır. Bu nedenle çoğu erkek sakallarının bakımına ve görünümüne ekstra özen göstermektedir. Sakal kıllarının yapısı ve çıkış gürlüğü ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. 
Devamını Oku
01.12.2022
Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?
İnsanların güzellik algısı yaşanılan dönemin koşullarına göre değişkenlik göstermiştir. Binlerce yıldır insanoğlu için güzel görünmek ve dikkat çekici olmak önemli olmuştur.
Devamını Oku
14.11.2022
Peeling Nedir?
Düzenli cilt temizliğinin yanı sıra belirli aralıklarla uygulanacak diğer bir önemli cilt bakım yöntemi ise   peeling tir.   Peeling   ne demek?   Peeling İngilizce bir kelimedir ve soyulmak anlamına gelir.
Devamını Oku
10.11.2022
Balsam Nedir?
Balsam   nedir ? Balsam, bazı ağaçlardan elde edilen parfüm ve ilaç yapımında kullanılan reçine olarak tanımlanmaktadır.  
Devamını Oku
10.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.