x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Keratin Nedir?
01.02.2023

Keratin Nedir?

Keratin, saç için yapı taşlarından birini oluşturan bir tür proteindir. Bu protein saç tellerinde bulunabileceği gibi tırnaklar ve ciltte de bulunmaktadır. Vücutta doğal olarak bulunan bu proteinin sayısız faydası bulunmaktadır. Özellikle saç tellerine yararlı olması sayesinde günümüzde birçok şampuan, saç kremi, saç maskesi vb. ürünlerinin içerisinde keratin içeriğini görebilmek mümkündür.Sunmuş olduğu yararlar içerisinde özellikle parlaklık ve hızlı uzama etkisi ile ön plana çıkmaktadır. Kullanıcılar bu yüzden keratin içeren saç ürünleri tercih etmektedir. 

 

Keratin Ne İşe Yarar?

Günümüzde oldukça sık duyduğumuz keratin ne işe yarar sorusu merak edilmektedir. Saçlar için çok sayıda faydası bulunan keratinin, saç telleri için adeta bir koruyucu bariyer görevini üstlenmektedir. Aynı zamanda saçların sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır. Sadece saçlar için değil aynı zamanda tırnaklar ve cilt içinde pek çok faydaya sahiptir. Tırnakların sağlıklı ve güçlü bir görünüme sahip olmasına, cildin için parlak ve taze bir görünüm sağlamasına neden olmaktadır. 

 

Keratin Ne Zaman Kullanılmalı?

Keratin kullanılması için herhangi bir zaman kriteri yoktur. Ne zaman kullanılırsa kullanılsın aynı etkiye neden olmaktadır. Bu yüzden ne zaman kullanılması gerektiği konusunda kişinin tercihine ve isteğine bağlı olmaktadır. Keratinin herhangi bir zaman için farklı bir etkisi yoktur. Kişiler kullanmak istedikleri zaman keratin kullanılabilmektedir. Zaman konusu tamamen kişisel bir tercih meselesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tercihler farklı olabileceği için herhangi bir zaman vermek doğru değildir.

 

Keratinin Faydaları Nelerdir?

İnsanların, keratinler için en çok merak ettiği soru, faydasının neler olduğunudur. Keratinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle keratinin saça faydaları saymakla bitmemektedir. Saç telleri için kalkan görevini yapar. Saçın parlak, güçlü görünmesini aynı zamanda da sağlıklı uzamasını sağlamaktadır. Sadece saç için olmamakla birlikte tırnaklar ve cilt için de oldukça faydalı bir proteindir. Cildin taze ve parlak görünmesini sağlarken tırnakların ise güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. 

 

Keratin Hangi Besinlerde Bulunur?

Keratin bir protein türü olduğu için pek çok besin içerisinde de bulunmaktadır. Keratin en çok hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabı ise et, süt ve yumurta gibi temel besin maddelerinde oldukça bulunmaktadır. Diğer yandan her yemeğin olmazsa olmazı soğan, balık çeşitleri arasından somon, tatlı patates, lahana, brokoli, pırasa gibi sebzelerde de bulunmaktadır. Hemen hemen erişebildiğimiz her besin içerisinde keratinin bulunması sebebiyle kolayca vücuda alınabilmektedir. Sebzeler, et ve süt ürünleri tercih edilerek vücuttaki keratinin miktarı artmakta ve pek çok faydayı beraberinde getirmektedir.

Keratin Eksikliği Saçı Etkiler mi?

Saç için önemli bir protein olan keratinin eksikliği pek çok olumsuz etki ortaya çıkarmaktadır. Vücut için gerekli olan keratin üretilmediğinde veya var olan keratin azaldığında özellikle saçlarda bazı olumsuz etkiler meydana gelmektedir. Bu etkiler ise saçın parlaklığını kaybetmesi, koruyuculuğunu azalarak güçsüzleşmesidir. Tekrar bu özellikleri geri kazanmak için ise keratin içeren saç ürünleri kullanılmaktadır. Özellikle keratin bakımı yapılarak saçlar için güzel sonuçlar alınabilmektedir.

 

Keratin Hangi Saçlara Yapılır?

Saçların çabuk yıpranması ile birlikte saçların güçsüzleşmesi ve görünümündeki parlaklığın azalmasından kaynaklı keratin bakım yapılması gerekmektedir. Özellikle saçlarını çok sık boyatan kişilerin bu bakımı 3 ayda bir yapılması önerilmektedir. Aynı saç renginin açılması ile saçın gücünü kaybetmesi, incelmesi saçtaki keratin oranını azalmaktadır. Bu yüzden koyu renk saçlarını sarı tonlarına boyatan kişilerin keratin bakım işlemini yapmaları veya yaptırmaları önerilmektedir. 

 

Keratin Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Saç için yapılan keratin bakımının kalıcılığını süresi kişiden kişiye değişebilmektedir. Keratinin uygulanmasından itibaren 3 ay etkili olabileceği gibi daha kısa sürede de bu etkiyi yitirilmesi mümkün olmaktadır. Sürenin uzunluğunu ve ya kısalığını sağlayan faktör saçın cinsi, uzunluğu ve kişinin saça uyguladığı rutinler olmaktadır. Kişi keratinin azalmasını sağlayacak olan etkenlerden uzak durması ile etkinin kalıcılığını arttırmasa bile erken etki kaybını da önlemektedir. 

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç için oldukça etkili olan saç keratin bakımı nasıl yapıldığı merak edilen konulardan birisi olmaktadır. Öncelikle keratin bakımı yapılacak olan saçın yıkanıp, temizlenmesi gerekmektedir. Ardından temiz saça keratin bakımı uygulanmaktadır. Keratin saç bakımı yapılırken ürün eşit bir şekilde dağıtılarak bütün saç tellerine etki etmesi sağlanmaktadır. Bakım uygulandıktan sonra bekleme süresi yaklaşık 30 dakika olmaktadır. Bu süreden sonra saç düzleştiricisi ile saçlar düzleştirilerek bakım tamamlanmaktadır. 

 

Keratin Saç Döker mi?

Saç için önemli bir işlevi olan keratin bir tür protein olarak bilinmektedir. Saça zarardan çok fayda sağlayan bir işleve sahiptir. Vücudun kendiliğinden üretebildiği bilinen keratinin özellikle saç bakımlarında kullanılmaktadır. Hassas bir yapıya sahip olan saçlar için özellikle güvenilir ürünler tercih edilmelidir. Saç bakımı kuaförlerde yaptırıldığında ise güvenilir ve kaliteli ürünler kullanan bir kuaförde keratin saç bakımı yapılması önerilmektedir.  Kimyasal bir işlem olarak geçen bu uygulamanın sık tekrarlanması ise uzun vadede saç için zararlı olabilmektedir.

 

Keratin Yüklemesi Nedir?

Saçlarda keratin adıyla bulunan protein çeşidinin azalması ile birlikte saç telleri zayıf, cansız ve kabarık görüntüler ortaya sunmaktadırKeratinin saça faydaları olduğu bilindiği için ister evde ister kuaförlerde saça keratin yüklemesi yapılmaktadır. Bu uygulama ile saçtaki protein eksikliği giderilerek saçların sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanmaktadır. Saçları çok işlem görmüş kişiler veya saçlarında keratinin eksikliğinin belirtilerini gören kişiler için baş ucuna yapılan bakımla saç onarılır ve sağlıklı bir hale getirilmektedir.

Keratin Bakımı Nedir?

Keratinin azalması ile saçlar, parlaklığını kaybetmiş ve sağlıksız bir görüntü ortaya koymaktadır. Saçlardaki bu görüntüden hoşlanmayan pek çok insan ise kuaföre giderek keratin bakım yaptırmaktadır. Yapılan bakım sonrasında saçlar güçlü ve parlak görüntüsü ile göz kamaştırmaktadır. Saça keratin bakımı yapılması ile yıpranan saçlar sağlıklı bir görüntüye kavuşmaktadır. Ayrıca kuaföre gitmek istemeyen ve ya gidemeyen insanlar için pek çok markanın keratin içeren saç ürünleri de oldukça fayda sağlamaktadır.

 

Keratin Serum Nedir?

Günümüzde saç bakımı önem kazanan kategorilerden biridir. Özellikle keratinin saça sağlamış olduğu faydalar ile keratin içeren saç ürünleri de popüler hale gelmiştir. Pek çok markanın şampuan, saç kremi, saç maskesinden sonra saç serumlarını da piyasaya sürdüğü görülmektedir. Bunlar içerisinde keratin saç serumunun faydaları oldukça fazladır. Saç dokusunu güçlendirmekle kalmayıp, saç sağlığını koruyan, yumuşak ve parlak bir görüntü sağlayan saç bakım ürünüdür. Saça birkaç damla uygulanabilen bu ürünler ister saç dibine istenirse saç uçlarına uygulanabilmektedir.

 

Keratin Botox Nedir?

Saç telleri çok çabuk yıpranabilmektedir. Yıpranan saçlarının içerdiği keratinin miktarı azaldığı için keratin bakımları ile arttırılmaya çalışmaktadır. Bu işlemlerden birisi de keratin botox işlemidir. Pek çok insanın duyup keratin botox nedir diye sorduğu bu işlem saça kaybetmiş olduğu keratinin sağlanması ile saça parlaklık, güçlü olması ve sağlıklı uzamasına neden olacak pek çok faktör sağlanmış olmaktadır. Etkisinin 3 veya 4 ay sürebileceği bu işlem, saçın sağlıklı bir yapıda olmasını sağlamaktadır. 

 

Keratinli Şampuan Ne İşe Yarar?

Keratinin pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Özellikle keratinin saça faydaları oldukça fazla sayıdadır.  Günümüzde de pek çok markanın saç bakım ürünlerinde kullanılması ile ön plana çıkmıştır. Bu yüzden insanlar daha çok saç bakım rutinlerinde keratin ağırlıklı bakımlar yapmaya başlamıştır. Saçlara parlaklık ve güçlü bir görünüm sağlayan bu protein, aynı zamanda saçın hızlı uzamasını sağlayarak pek çok isteği bir arada karşılamaktadır. Bu yüzden keratinli şampuanlar günümüzde en çok tercih edilen şampuanlar arasında yer almaktadır.

 

Keratin Bakım Sonrası Saç Ne Zaman Yıkanır?

Keratin bakım sonrası saçların hemen yıkanması önerilmemektedir. Kişilerin bakımı yaptırdıktan sonra pek çok konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Keratin saç bakımı yaptırdıktan sonra saçların 2 veya 3 gün yıkanmasından kaçınılmalıdır. Özellikle bu bakımı yaz aylarında yaptıran kişiler, klorlu ve tuzlu su keratinin etkisini azalttığı için havuz veya deniz aktivitelerine bir süre ara vermesi önerilmektedir. Aynı zamanda saç derisinin terlemesi de gerekmektedir. Kullanıcılar bakım sonrası bu faktörlere dikkat ederler ise daha uzun süreli kullanım sağlamaktadır.Blog Son Eklenenler
Saç Kremi Saç Döker mi?
Saç kremi, saç tellerini yumuşatmayı, parlaklık kazandırmayı ve saçın kolay taranmasını sağlamayı amaçlayan bir bakım ürünüdür. Ancak saç dökülmesi konusunda çeşitli endişeler olabilmektedir. Genellikle saç kremleri, saç dökülmesine neden olacak bileşenler içermezler. Kaliteli ve saç tipine uygun seçilmiş saç kremlerinin saç dökülmesine yol açması pek olası değildir.
Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?
Saç kırıkları, genellikle aşırı kimyasal işlemlere, sıcak alet kullanımına ve dış etkenlere maruz kalmanın sonucunda oluşur. Bu kırıklarla başa çıkmak için bazı etkili yöntemler şunlardır.
Tarihi Geçmiş Krem Kullanılır mı?
Kremlerin son kullanma tarihi, genellikle üreticilerin ürünün etkinliğini ve güvenliğini garanti edebileceği bir süreyi ifade eder. Bir kremin son kullanma tarihi geçtikten sonra etkinliğini yitirmesi veya cilt için potansiyel tehlikeler oluşturması olasıdır.
Şampuan Değiştirmek Kepek Yapar mı?
Şampuan değiştirmenin doğrudan kepek oluşumuna sebep olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir. Ancak, şampuan değişikliği bazen baş derisinin tepkisine yol açabilir ve bu da geçici olarak kepeklenmeye neden olabilir. İşte bu konuda dikkate alınması gereken bazı faktörler.
Tarak Nasıl Temizlenir?
Tarak temizliği kişisel bakımın kritik bir bölümünü oluşturur. Kullanılan taraklar saç, yağ, toz ve ürün kalıntıları ile zaman içerisinde kirlenebilir. Bu nedenle, tarakların düzenli bir şekilde temizlenmesi, hem hijyen hem de tarak ömrünün uzunluğu için önemlidir. Tarağın üzerinde biriken yağ ve ürün kalıntıları, saçın doğal parlaklığını ve sağlığını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda, taraktaki toz ve kalıntılar saça geri transfer olabilir. Bu, saçın daha hızlı kirlenmesine ve yağlanmasına neden olabilir. Dolayısıyla, düzenli tarak temizliği, saç sağlığı için de kritik bir adımdır.
Saç Nasıl Yıkanır?
Saç yıkamak, hem estetik hem de hijyenik açıdan önem taşır. Saç ve saç derisinin doğru bir şekilde temizlenmesi, saçın sağlığını korumak ve parlaklık kazandırmak için esastır. Saç yıkamanın adımları.
Nemlendirici Sivilce Yapar mı?
Nemlendiriciler, cildi yumuşatmak, esnekliğini artırmak ve nemi korumak amacıyla formüle edilir. Ancak, her nemlendiricinin her cilt tipi için uygun olduğunu söylemek yanıltıcı olurdu. Yüz nemlendirici kremler, farklı içeriklerle ve çeşitli cilt tipleri için özel formüllerle hazırlanır.
Nemlendirici Krem Ne İşe Yarar?
Nemlendirici krem, cildin doğal nem dengesini korumak için formüle edilmiş bir üründür. Ciltteki nemin buharlaşmasını engelleyerek, cildin uzun süre nemli kalmasını sağlar. Kuruluk, ciltte pullanma, kızarıklık ve gerginlik gibi problemlerin önüne geçer. Cildin esnekliğini artırarak daha yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahip olmasına katkıda bulunur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.