x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Bıyık Nasıl Gürleşir?
01.12.2022

Bıyık Nasıl Gürleşir?

 

Erkek veya kadın fark etmeksizin her kesim için güzel görünmek önemli bir meseledir. Bu sebeple kadınlar ve erkekler daha güzel görünmek için fiziki olarak bir takım değişiklikler yaparlar. Bu değişiklik kadınlarda saç ve makyaj ile sağlanırken erkeklerde sakal ve bıyık ile sağlanmaktadır. Özellikle ergenlik yaşında çıkmaya başlayan bıyık ve sakal, erkekler için büyük anlam ifade eder.

Genç erkekler, olduklarından daha büyük ve olgun görünmek için de bıyık bırakmaktadır. Bazen herhangi bir film veya dizi karakterinden esinlenip bıyık bırakan erkeklerde vardır. Bu nedenle erkekler tarafından çeşitli bıyık uzatma yöntemleri uygulanır. Her ne sebeple olursa olsun bıyık ve sakal erkeklerin imajlarını değiştirmek için kullandıkları aksesuarlarıdır. Bu nedenle bıyıkların sağlıklı ve gür olması erkekler için önemlidir.

Fakat her erkeğin bıyığı aynı gürlükte ve sıklıkta olmamaktadır. Birçok nedene bağlı olarak bazı erkekler gür bıyıklıyken bazıları ise seyrek bıyıklıdır. Gür bıyıklı erkekler bu durumda pek şikayetçi değilken seyrek bıyıklı erkeklerin çoğu için bu durum problem yaratmaktadır. Bu sebepten ötürü bıyık nasıl gürleşir, seyrek bıyık nasıl sıklaşır gibi sorulara cevap ararlar.

 

Bıyık Neden Seyrekleşir?

Ergenlik çağının başlangıcıyla erkeklerin yüz ve vücutlarında erkeklik hormonu olan testosterona bağlı olarak tüylenmeler başlar. Başlarda ince yapılı olan bu tüyler yaşın ilerlemesi ve bu hormonun artışına bağlı olarak kalınlaşır ve gürleşir. Özellikle yüz bölgesinde sakal ve bıyık olarak adlandırılan bölgelerde çıkan kıllar erkeklerin görünümü için önemlidir. Ama bıyık bölgesindeki kıllanmanın seyrek olması çoğu erkeğin istemeyeceği bir durumdur. Bıyıkların seyrek olma nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

·         Seyrek yapıda olan bıyıkların nedenlerinin başında genetik faktörler gelmektedir. Genler aracılığıyla aileden miras alınan pek çok şey gibi kıl yapıları da atalardan çocuklara aktarılmaktadır. Kalıtımsal nedenlerden dolayı bıyıklar da seyrek olabilmektedir.

·         Geçirilen hastalıklara bağlı olarak da bıyık dökülmesi meydana gelebilir. Başlarda gür olan bıyıklar bu dökülmelere bağlı olarak seyrekleşir.

·         Bıyık seyrekleşmesinin diğer bir nedeni ise strese bağlı dökülmelidir. Birçok hastalığın sebebi olarak görülen stres, bıyık gürlüğünü de etkileyen unsurlardandır.

·         Beslenme de bıyık kıllarının sağlığını ve sıklığını etkilemektedir. Özellikle vitamin ve mineral açısından eksiklik olan vücutlarda bıyık ve sakallarda dökülmeler ve incelmeler meydana gelir. Saç, sakal ve bıyık kıllarının yapılarında protein bulunur. Bu nedenle protein ağırlıklı beslenerek kıl kökleri güçlendirilebilir.

·         Erkeklerin sakallarının ve bıyıklarının hiç çıkmaması veya çok az çıkmasının diğer bir nedeni de köselik adı verilen durumdur. Köselik genellikle kalıtımsal nedenlerden kaynaklı olabilmektedir ve dışarıdan müdahaleler köselik durumunda çok etkili olmamaktadır.

 

Bıyık Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Seyrek bıyıklı erkekler için bıyık gürleştirme ve bıyık kalınlaştırma önemli bir konudur. Sakal bıyık gürleştirme için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunun için özel kliniklerden faydalanılacağı gibi kişiler evde kendileri de bıyık çıkması için bakımlar yapabilmektedir. Bıyık bakımı doğal yöntemler arasında kullanılan en önemli ürünler, bıyık gürleştiren yağlardır.

Seyrek bıyık nasıl gürleşir sorusunun cevaplarından biri doğal yağlar ile bıyık bakımı yapmaktır. Sakal bıyık gürleştirici serumlar ve yağlar da bıyık köklerini güçlendirmek için kullanılabilir. Doğal yağlardan zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, hint yağı ve argan yağı bıyık kökleri üzerinde etkili olmaktadır. Sakal bıyık güçlendirmede bu yağlardan faydalanılabilir.

 

 

Bıyıkların Gürleşmesi İçin Nasıl Beslenmesi Gerekmektedir?

Saç, sakal ve bıyıkların sağlıklı ve gür olması için sağlıklı bir vücuda sahip olmak gerekir. Sağlıklı vücudun sırrı ise yeterli beslenme ve düzenli egzersizdir. Beslenme hem kişinin kendisinin yeterli ve düzenli beslenmesi hem de kıl köklerinin beslenmesi açısından önem taşımaktadır. Bıyıkların köklerine kılcal damarlar aracılığı ile vitamin ve mineraller taşındığı için kişinin vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinleri tüketmesi gerekir. Tüketmezse yetersiz beslenme sonucunda kıl kökleri de yetersiz beslenir ve güçsüz düşer.

 

Bıyık Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Birçok nedenle bıyık dökülmesi meydana gelebilir. Yetersiz beslenme ve kalıtsal nedenlerle olabileceği gibi geçirilen hastalıklarda bıyıklarda dökülmelere neden olabilir. Bıyık dökülmesine ne iyi gelir? Bıyık dökülmelerinde dikkat edilecek ilk nokta bıyıkların dökülme nedenlerini bulmaktır. Hastalık nedeniyle dökülme oluyorsa öncelikle bu hastalıklar tedavi edilmelidir.

Yine yeterli beslenme sağlanmadığında da dökülmeler meydana gelir. Bu nedenle vitamin ve mineral açısından zengin beslenme bıyık dökülmesine iyi gelecektir. Doktor kontrolünde alınan vitamin ve mineral takviyesi de bıyık dökümünü önler.

 

Bıyık Bakımı Nasıl Yapılır?

Bıyıkların sağlıklı olması ve dökülmemesi için düzenli bıyık bakımının da ihmal edilmemesi gerekir.  Bıyık bakımı nasıl yapılır? Bıyıkların temizliği ve nemlendirilmesi bıyık bakımının başında gelmektedir. Bıyıklar düzenli aralıklarla yıkanmalı ve sonrasında kepeklenme ve kaşıntı gibi durumların olmaması için nemlendirilmelidir. Bıyıkların sık sık taranması ve yıpranmış kıllardan temizlenmesi de bıyıkların daha canlı ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.

 

Bıyık Bakımı Doğal Yöntemler Nelerdir?

Bıyık bakımı doğal yöntemleri ile de yapılmaktadır. Özellikle bıyıkları besleyecek ve nemlendirecek doğal yağlar bıyık bakımı doğal yöntemleri arasındadır. Bıyıklar üzerinde etkili olan yağlar ile yapılan kürler de bıyık çıkarma ve bıyık bakımı konusunda etkilidir.

 

Sarımsak Bıyık Gürleştirir mi?

Seyrek bıyıklılar için bıyık nasıl sertleşir konusu önemli bir meseledir. Bu nedenle bıyıkları gürleştirmek için çözüm yolları aranır. Sarımsak bıyık gürleştirir mi? Kıl köklerine sürülen sarımsak kıl köklerini besleyerek bıyıkların gürleşmesine katkıda bulunabilir. Fakat sarımsak kullanımında dikkat edilecek noktalar vardır. Fazla ve dikkatsiz kullanım ciltte tahriş ve kaşıntılara neden olabilir.

 

Hint Yağı Bıyık Gürleştirir mi?

Doğal yağlar içeriğindeki vitamin ve mineraller ile kılların beslenmesini ve büyümesini sağlar. Hint yağı da içeriğindeki omega 6, trigliserid yağ asidi, E vitamini ve birçok minerali sayesinde bıyıkların güçlenmesini sağlamaktadır. Hint yağı ile düzenli yapılan bıyık bakımı, bıyıkların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

 

İnce Bıyık Nasıl Kalınlaşır?

Bıyık bırakmak genellikle kalın ve gür kıllara sahip erkekler tarafından tercih edilmektedir. Fakat yine de ince bıyıklı erkekler de bıyık bırakmayı tercih edebilir. Kalın bıyık nasıl bırakılır? Kalın bıyık bırakmak için kıl yapısının kalın ve sert olması gerekir. Bu nedenle ince bıyıklı erkekler besleyici serum ve yağlarla ince bıyıkları kalınlaştırabilirler.

 

Bıyık Kesmek Bıyığı Gürleştirir mi?

Gür bıyık çıkması için yapılan şeylerden biri de bıyıkları kesmektir. Fakat bıyıkları kesmek bıyıkların gürleşmesini sağlamamaktadır. Bıyıklar kökten kesilerek değil de sık sık uzayan kısımlar temizlenerek kesilmelidir. Böylece bıyıkların daha sağlıklı uzaması sağlanır.

sakal makineleri

Bıyık Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Erkeklerin dış görünümlerini tamamlayan bıyıkların sağlıklı ve düzgün görünmesi için bakım yapmak gerekir. Bıyık bakımı yaparken dikkat edilecek noktalar vardır. Çevresel etkiler ve yemek artıklarına maruz kalan bıyıklar kolaylıkla kirlenir. Bu nedenden dolayı bıyık bakımında öncelikli olarak düzenli temizlik şarttır. Temizlenen bıyıkların serum, krem veya yağlar ile nemlendirilmesi de bıyıklardaki kaşıntı ve kepeği önleyecektir.

Bıyıklarla ilgili yaşanan sorunlardan biri de bıyık sararmasıdır. Bıyık neden sararır? Bıyık sararmasının nedenleri kıllardaki renk pigmentlerinin yapısındaki değişimlerden kaynaklı olabileceği gibi yaş ve çevresel etmenlerde etkili olabilir. Sigara kullanımının sıklığı da bıyıklarda sararmalara neden olabilir. Beslenmeye dikkat edilerek ve sigara kullanımını azaltarak bu sorunun önüne geçilebilir.

 

 

 

Blog Son Eklenenler
Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?
Çilek bacak, bacakların derisinde görülen, kıl kökü gözeneklerinin koyu veya kırmızı renkte belirginleşmesiyle karakterize bir durumdur.
Sert Saç Nasıl Yumuşatılır?
Sert saçların yumuşatılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir.
Yanmış Saç Nasıl Düzelir?
Yanmış saçların düzeltilmesi için öncelikle saçın hasar görmüş yapısını onarmak ve nem dengesini yeniden kurmak gerekmektedir.
Saç Nasıl Gürleşir?
Saçın gürleşmesi için çeşitli faktörler önemlidir.
Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapılmalı?
Saçın kabarmaması için, öncelikle saçın nem dengesini korumak önemlidir.
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Kuru cilt bakımı, cildin nem dengesini sağlamak ve cilt bariyerini güçlendirmek için dikkatli ve özenli bir yaklaşım gerektirir.
Ayak Bakımı Nedir?
Ayak bakımı asgari olarak haftada bir kez yapılmalıyken ayak tırnak bakım ürünleri gibi özel ürünlerle yapılan bakımlar için daha az sıklıkta bakım yeterli olabilir.
El Bakımı Nedir?
El bakımı, ellerdeki deriyi yenileyen, nemini koruyan ve dış etkenlere karşı savunmasını güçlendiren uygulamalardan oluşur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.