x x
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kapat
Sepetim
Jilet Nasıl Kullanılır?
10.11.2022

Jilet Nasıl Kullanılır?

 

İlk insandan günümüze kadar insan vücudunun çoğu yerinde tüylenmeler olmuştur. Kış aylarında vücudu soğuktan koruyup sıcak tutan ve deriyi dış etkenlere karşı koruyan bu tüyler, insanlığın gelişimi ve değişen koşullar ile insanları rahatsız etmeye başlamıştır. Sıcak ve nemli bölgelerde insana rahatsızlık veren ve kötü kokulara sebep olan bu tüyler geliştirilen yöntemlerle vücuttan temizlenmiştir.

Yüzdeki ve vücuttaki kılların kesimi ise ilk olarak köpek balığı dişleri, deniz kabukları ve çakmak taşları gibi ilkel aletler ile yapılmaya başlanmıştır. Zamanla tıraşın yaygınlaşması kullanılan aletlerin de gelişmesini sağlamıştır. Tıraş için kullanılan diğer bir alet ise volkanların kenarlarında bulunan obsidyen veya volkan camı denilen keskin camlar olmuştur. Taş devri sonrası ise bakır usturalar devreye girmiştir. Bronz çağında bronz, demir çağında ise demir usturalar kullanılmıştır.

ABD’li mucit K. C. Gillette 1901’de çok sert çelikten yapılan, ince, iki tarafı keskin, 4-5 kez tıraş olup atılabilen ve ucuza satılan bir jilet geliştirmiştir. Ancak uzun süre bu tür bir jileti ucuza üretebilecek fabrika bulamamıştır. Daha sonra MIT’de profesör olan W. Nickerson, 1903’te çok ince çelik levhalardan jilet üretmeyi başardı. Kullanılıp atılan jiletler hızla yaygınlaştı. Günümüzde kullanılan tıraş jileti ismini de mucidinden almaktadır.

Erkeklerin ve kadınların kıllarını almak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için kullandığı jilet nasıl kullanılır? Erkekler ve kadınlar benzer jiletler kullansa bile erkek ve kadın jiletleri olarak ayrı şekilde de üretilmektedir. Jiletle tıraş olmak hem erkekler hem de kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Vücudun birçok bölgesinde bulunan tüyler jilet ile kolaylıkla temizlenebilmektedir. Erkekler yüz ve vücutlarındaki tüyler için jilet kullanırken kadınlar daha çok vücutlarında kullanmaktadır.

Jiletin nasıl kullanılacağı da kullanılacak kişiye ve bölgeye göre değişmektedir. Kadınların vücutları için kullandığı kadın banyo jiletleri duş esnasında kullanılmaktadır. Peki jilet nasıl yapılmalı? Jilet ile kıl temizliği yapılmadan önce vücut ıslanmalı ve tüylü olan bölgenin yumuşamış olması gerekir. Jilet yapılmadan alınacak bölgeye jiletin kaymasını kolaylaştıracak bir jel sürülmelidir. Özellikle tüylerin, çıkış yönüne doğru tıraş edilmesi gerekir. Fakat bu vücudun tıraş edilecek bölgesine göre değişebilir.

Jilet Kullanmadan Önce Ne Sürülür?

Yüzde veya vücutta jilet ile tıraş yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tıraş edilecek bölgenin kuru olmamasıdır. Yani jilet yaparken ne sürülmeli? Bunun için öncelikle tüylü bölge su ile nemlendirilir. Sonrasında tıraş jeli, sabun veya duş jeli kullanılır. Tıraş jeli nasıl kullanılır? Kullanılan jel veya sabun köpük yapılarak bölgeye sürülür. Böylece jilet, tıraş edilecek bölgeyi daha kolay temizler ve fazla tahriş etmez.

Jiletten Sonra Ne Sürülür?

Jiletten sonra cilt ılık suyla temizlenir ve nemlendirilir. Jiletin etkisiyle ciltte kızarıklık ve kuruluk meydana gelebilir. Bu nedenle cildi nemlendirecek yağ, krem veya losyonlardan yararlanılabilir.

Jilet Sonrası Tahriş Nasıl Geçer?

Jilet sonrası ne kadar hassas davranılsa da ciltte belli oranda tahrişler meydana gelmektedir. Jilet sonrası tahriş nasıl geçer? Jilet sonrası tahriş olan cildi yatıştırmanın ve cildi onarmanın en iyi yolu tıraş sonrası bakımdır. Tıraş edilen cilde, uygun krem ve losyonlarla bakım yapılmalı ve bu bakım her tıraştan sonra tekrarlanmalıdır.

Jilet Kılları Çoğaltır mı?

Tüyleri jiletle almak hem erkek hem kadınlar için en pratik yöntemdir. Fakat merak edilen diğer bir soru jilet kılları çoğaltır ? Jiletle alınan tüylerin cilt yüzeyinden fazlalıkları alınarak kesilir. Cildin altında kalan kıl kökleri ise aynı şekilde kalır. Jilet ile alınan tüyler çoğalmaz fakat kılları alırken kullanılan tıraş bıçağı, daha zayıf köklü, ince yapılı tüyleri de derinin üzerinden kestiği için, zayıf formlarını bozar ve o tüyleri de sert kıllara dönüştürür. Bu nedenle jiletle kol almak kollardaki kılların kalın görünmesine neden olacağından pek tercih edilmez.

Jilet Tüyleri Kalınlaştırır mı?

Jilet, tüylerin uçlarının daha sert ve kalın çıkmasına neden oluyor. Tüylerin çıkmaya başladığı ilk zamanlar daha kısa ve kalın olmaktadır fakat tüyler uzadıkça eski kalınlıklarına ulaşmaktadırlar. Bu nedenle jiletin tüyleri kalınlaştırdığı söylenemez.

Jilet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Jilet kullanırken dikkat edilecek noktalar:

·         İlk olarak dikkat edilecek nokta cildin nemli olmasıdır. Kuru bir cilde jiletle tıraş yapılmamalıdır.

·         Doğru jilet seçilmelidir. Özellikle kadınlar için en iyi jilet erkeklerin kullandığı tek bıçaklı jiletler yerine 4-5 bıçaklı kadın jiletleridir.

·         Jilet ile tıraş edilecek bölgeye tıraş öncesinde tıraş jeli sürülmelidir.

·         Tüylerin çıkış yönüne dikkat edilmelidir. Yoksa vücutta jilet sonrası sivilce ve batıklar oluşabilir.

Jilet Yapmanın Püf Noktaları

Jilet yapmanın püf noktaları da vardır. Jilet yapmadan önce cilde peeling yapmak cildi ölü hücrelerden arındırarak işlemin daha kolay olmasını sağlar. Jiletlenecek bölgede sabun yerine tıraş jeli kullanımı da cildin daha fazla kurumasını önleyecektir. Aşırı sıcak su kullanımı da jilet sonrası hassaslaşan bölgeye zarar vereceğinden tercih edilmemelidir. Bunun yerine ılık su kullanılmalıdır. Jiletin temizliğine ve kullanım sıklığına da dikkat edilmelidir. Jilet sonrasında vücuda nemlendirici krem ve losyonlar sürülmelidir. Tıraş sonrasında mümkün olduğunca az güneşe çıkılmalıdır. Eğer çıkılacak ise de mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

Jiletle Tüy Almanın Dezavantajları

Jiletle tüy almak pratik ve kolay bir yöntemidir. Fakat dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi jiletle alınan tüylerin çok hızlı bir şekilde çıkmasıdır. Ağda ile alınan bölge bir ayda çıkarken jilet ile alınan bölge birkaç gün içerisinde çıkmaktadır. Diğer dezavantaj ise jilet sonrası kaşıntı ve tahrişe neden olmasıdır. Bunu önlemek için nemlendiricilerden faydalanılabilir. Bir de jilet kullanırken dikkatli olmak gerekir. Kesici bir uca sahip jilet istenmeyen kesiklere neden olabilir.

Bir Jilet Kaç Defa Kullanılır?

Jiletler genellikle kullan at formatında tasarlanmaktadır. Fakat jiletler birden fazla olacak şekilde de kullanılabilmektedir. Jiletler kesici özelliklerini korusalar bile çok uzun süreler kullanılmamalıdır. Çünkü bakteri ve mikropların biriktiği jiletler herhangi bir kesikte daha büyük hastalıklara neden olabilirler.

Koltuk Altı Jiletle Nasıl Alınır?

Her bölgenin jiletle alımı farklılık göstermektedir. Genellikle tüylerin yönüne ve jiletlerin başlığına göre jilet kullanımı değişmektedir. Jilet başlıkları vücudun farklı bölgelerine göre değişiklik gösterebilir. Vücut kıvrımlarına ulaşabilecek başlıkta jiletler daha kolay kullanım sağlamaktadır. Jiletle koltuk altı nasıl alınır? Koltuk altlarını jiletle alırken istenilen yönde hareket ettirilebilir. İster yukarıdan aşağıya isterse aşağıdan yukarıya bir hareketle tüyler kesilebilir.

Jiletle Bacak Nasıl Alınır?

Jiletle bacak almak kadınların sıklıkla yaptığı bir yöntemdir. Jiletle bacak nasıl alınır? Bacakları jiletle alırken bacak alımına uygun jiletler tercih edilmelidir. Kadınlar için üretilen bacak jileti çok bıçaklı ve nemlendirici bant içermektedir. Bacaklara jilet yapılmadan önce tıraş öncesi kullanılan krem ve losyon sürülmelidir. Böylece jilet kolay hareket eder ve bacakta tahrişe neden olmaz. Tıraş bıçağı,  bacak üzerinde önce ayaktan diz kapağa doğru sonra ise diz kapaktan yukarı doğru hareket ettirilerek kullanılmalıdır. İşlem bittikten sonra mutlaka nemlendirici krem ve losyon sürülmelidir. Bacaklar jiletten sonra kese gibi yöntemlerle temizlenmemelidir. Bu cilde ciddi hasarlar vererek tahrişlere neden olacaktır.

 

Blog Son Eklenenler
Saç Spreyi Saç Döker mi?
Saç Spreyi Saç Döker mi?

Berber ve Kuaför

Saç spreyi, saç şekillendirmeye yardımcı olan bir üründür ve genellikle saç dökülmesine neden olmaz. Ancak, saç spreyinin kalitesi, saçın yapısı ve saç spreyinin kullanım sıklığı gibi faktörlere bağlı olarak saç dökülmesi yaşanabilir.  

Devamını Oku
09.05.2023
Sakalda Neden Kepek Olur?
Sakalda Neden Kepek Olur?

Erkek Bakım

Sakal kepeği, sakal bölgesinde ciltte pul pul dökülme ve kaşıntı ile karakterize edilen bir durumdur.  

Devamını Oku
09.05.2023
Tırnak Nasıl Törpülenir?
Tırnak Nasıl Törpülenir?

Kişisel Bakım

Tırnak törpülemenin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi, tırnakların sağlıklı ve düzgün bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Devamını Oku
09.05.2023
Saça Maşa Nasıl Yapılır?
Saça Maşa Nasıl Yapılır?

Berber ve Kuaför

Saça maşa yapmak, saçlara hacim ve hareket katmak için oldukça popüler bir yöntemdir.  

Devamını Oku
09.05.2023
Fön Makinesi Nasıl Kullanılır?
Fön Makinesi Nasıl Kullanılır?

Berber ve Kuaför

Fön makinesi kullanılırken, saçların doğal yapısına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde hareket etmek önemlidir. Doğru tekniklerle ve uygun ürünlerle kullanıldığında, fön makinesi saçları etkileyici bir şekilde şekillendirebilir ve güzel bir görünüm sağlar.

Devamını Oku
09.05.2023
Şampuan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Şampuan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişisel Bakım

Saçların sağlığı ve doğal yapısını koruyabilmek için şampuan seçimi yaparken özellikle   temiz içerikli şampuan   seçimi yapmak gerekmektedir.  

Devamını Oku
01.02.2023
Durulanmayan Saç Kremi Nedir?
Durulanmayan Saç Kremi Nedir?

Kişisel Bakım

Durulanmayan saç kremi nedir?   sorusu merak eden kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.   Durulanmayan saç bakım kremleri   ıslak ya da kuru saça uygulanan ve durulamaya gerek kalmadan gün boyu saçta kalabilen saç bakım ürünleridir.

Devamını Oku
01.02.2023
Ara Makas Nedir?
Ara Makas Nedir?

Berber ve Kuaför

Ara makas nedir?   sorusuyla sık sık karşılaşılabilmektedir.   Ara makas   saçları çok yoğun, gür olan kişilerin saçlarını inceltmek için yapılan uygulamaya verilen isimdir.

Devamını Oku
01.02.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.