x
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Tıraş Ekipmanları Fiyatları

Tıraş ekipmanları fiyatları her kesime ifade etmek zorundadır. Tıraş, modern dönem erkeklerinin ihtiyaçları arasında yer aldığı gibi tarihte de rastlanılan olgulardandır. Bakımlı ve düzenli olmak isteyen insanların tercihen kullandığı bir bakım yöntemlerinden biridir. Berberlerin ve evde tıraş imkânı arayan bireylerin farklı fiyat aralığına ve farklı kaliteye sahip ürün arayışları bulunmaktadır. Züccaciye, kırtasiye gibi satışı olmaması gereken alanlarda rastlanan ucuz kuaför malzemeleri, maliyet olarak uygun ancak işlev olarak kötü etkiye sahiptir. Kullanım ömrü kısa ve etki alanı dardır. Bu tür ürünlerin temininde çekimser olmak gereklidir. 

Bazı ekipmanların teknik bilgi sahibi olmayan ellerde kullanılması olumsuz sonuçlara yer açabilmektedir. Makas, ustura gibi ürünler kesici alet konumundadırlar.  Yaş olarak küçük bireylerin temininde dikkat edilmesi gerekmektedir. Kesim makaslarına çoğunlukla berber ve kuaförlerde rastlanılmaktadır. Makinelerin aksine bu ürünlerin kullanımında el becerisine ihtiyaç bulunmaktadır. Kesim makasları fiyatları, tür ve kalite özelliklerine bağlı olarak farklı segmentlerde incelenebilmektedir.

Tıraş Ekipmanları Çeşitleri Nelerdir?

Onbirinci yüzyılda Avrupa'da din adamlarına sakal tıraşı olma zorunluluğu getirilmiştir. Sakal tıraşı, modernleşme öncesinde ki dini inanç çerçevesinde belirli boy ve tarza göre kurallara sokulmuş ve bu şekilde gelişim göstererek günümüze ulaşmıştır. Osmanlı döneminde seyyar olarak dolaşan berberler, belirli bir çatı altında mesleklerini icra etmeye başlamışlardır. Sabun, leğen, ustura berberlerin temel ekipmanları arasında yer almaktadır. 

Tıraş Ekipmanları, kuaför ve berberlerin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri içermektedir. Bu ekipmanlar içerisinde berber makası, tıraş tası, saç sakal fırçası gibi birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler saç ve sakal alanında gerekli olan malzemelerden oluşmaktadır. Erkek bakımında önemli olan ve en çok bilinen tıraş ekipmanları çeşitleri belirli alanlarda kullanılmaktadır. 

 • Berber makası: saç kesimine uygun olarak üretilen özel bir makas çeşididir.  
 • Tıraş tası: tıraş esnasında sabun, köpük, jel gibi ürünlerin fırça ile buluşmasını sağlayan birleştirici alandır. 
 • Saç, sakal fırçası: kılların yumuşaması için kullanılan köpüğün homojen bir biçimde alana aktarılmasını sağlamaktadır. 
 • Ahşap ustura: cildin kıldan tamamen arındırılması için kullanılan keskin, kapanabilir özellikteki bıçak çeşididir. Ergonomik tutuş için ahşap sap ile üretilmektedir. 
 • Kapaklı tarak: kolay taşınabilir formu ile bakımlı insanların devamlı yanında dolaştırdığı formattaki tarak türüdür. 
 • Ense Fırçası: farklı boyut ve ölçülere sahip olan bu fırçalar, tıraş sonrasında tende kalan döküntüleri dışarı atmak için kullanılır. Yumuşak yapısı ile cildi tahriş etmeyen bir forma sahiptir. 
 • Tarak ustura: çift taraflı uca sahip yapısı ile saçları kısaltmak, şekillendirmek, inceltmek için özel olarak üretilmiştir. 
 • Berber örtüsü: kesim esnasında kıllardan korunmak amacı ile kullanılan bir önlük türüdür.
 • Kan Taşı: çoğunlukla berberler tarafından kullanılmaktadır. Kanlı alanın silinmesine yarayan doğal güç verici bir taştır. 

Doğru Tıraş Ekipmanları Nasıl Seçilir?

Tıraş Ekipmanları, manuel tıraş ekipmanları ve elektronik tıraş ekipmanları olarak ayrıldığında doğru ürünün seçimi açısından birçok özel nokta bulunmaktadır. Bu ekipmanlar; kullanılacak olan bireyin cilt sağlığını olumsuz şekilde etkilememesi gerekmektedir. Kullanan bireyin ise, işlem esnasında zorlanmaması açısından, el uyumu oluşturacak şekilde alım yapılması gerekmektedir. 

Elektronik Tıraş Ekipmanları; berber traş makinesi, fön makineleri, şekillendirici makineler gibi ısıya ve harekete bağlı olarak çalışan ürünlerden oluşmaktadır. Saç yapısına zarar vermeyen ürünler tercih edilmelidir. Isıdan kaynaklı yaşanan saç dökülmeleri ve oluşan saçta cansızlaşma olguları, saçın tıraş edilmesine kadar giden bir serüveni oluşturmaktadır. Bu tür ürünlerin yaşanmaması açısından elektronik ürünlerde yapılan seçimlerin bilindik markalar nezdinde olması tercih edilmektedir. 

Tıraş sonrasında kullanılan saç veya cildi besleyici, şekillendirici krem ve spreylerde tercihlerin dikkatli yapılması gerekmektedir. Tıraş sonrasında oluşan hassasiyetin üzerine, kullanılan diğer somut varlıklar tıraşı olumsuz etkileyebilmektedir. Ciltte yaşanan tahribat, tıraştan kaynaklı olarak düşünülebilmektedir. Bu tür bakım kremleri ciltte kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Alım sırasında cildin kuru, yağlı veya karma yapısının kesin bilinmesi gerekmektedir.

Manuel tıraş ekipmanlarından olan el gücü ile şekillenme oluşturan ürünlerde bilindik markalardan seçim yapılması önerilmektedir. Kalite olarak yüksek segmentler de yer alan ürünler kullanılabilmektedir. Bu ürünler şahsa uygun olarak temin edilmektedir. Parmak ve el ölçüleri bu ürünlerin kullanımında önemli bir yere sahiptir. Makasların, parmak ölçüsüne uygun olarak temin edilmesi gerekmektedir. Usturaların, kabza kısmının el içine tam oturacak şekilde seçilmesi, tıraş esnasında kesici kaymaları engelleyecektir. 

Tıraş Ekipmanları Nasıl Temizlenir?

Erkeklerin saç kesimi esas alındığında, kişisel özelliklerine bağlı olarak 2 haftada bir veya ayda bir olarak gittikleri alanlara berber denmektedir. Saç uzama işlemi uzun süren bireyler araştırmanın kaynağını oluşturduğunda yılda en az 12 kere her bireyin gittiği varsayılmaktadır. Bu veriler doğrultusunda kullanılan her aksesuarın, işlek olmayan berberler mekân olarak seçildiğinde, günde 25 adet bireye temas ettiği düşünülmektedir. Bu sebeple tıraş ekipmanlarının, berber salonlarında yüksek sterilize durumunda kullanılması gerekmektedir. Yaşanabilecek deri problemlerinin, insanlar arasında aktarılmasının kuvvetli olduğu alanlardan olan berberlerde, her tıraş sonrası, her ürünü temizlemesi gerekmektedir.  Bazı tıraş ekipmanlarının temizlik önerileri şu şekildedir;

 • Fırçaların bol köpüklü temizlik maddesi ve bol su ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 • Ustura, jilet gibi ürünlerin deriye sürtünmesinden ötürü, sıcak su eşliğinde kesici kısımlarının dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 • Tarak gibi kıl ile teması olan aksesuarların yine sıcak su ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 • Sac makası ve türevlerinin, temiz ve sıcak suda bir müddet bekletilmesi gerekmektedir. Sıcak havlu ile dikkatli ve özenli bir şekilde silinmesinin ardından kesici kısımlarına bir miktar alkol damlatılarak tekrar kurutulması sağlanmaktadır. Bu işlem, makasın suyu emmesine yardımcı olmaktadır. Kesiciliğin sağlanması için düzenli olarak kesim yerlerinin yağlanması gerekmektedir.
 • Şampuan, krem gibi bakım ürünleri, cilt yapısına göre seçilmelidir.
 • Elektronik makineler, başlık türü ve kesim yönü esas alınarak sıcak suda kıl ve döküntüden arındırılıncaya kadar bekletilmelidir.
 • Yağlanması gereken ürünlerin bakımları düzenli olarak sağlanmalıdır. 

Tıraş Ekipmanları Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

%100 performans için tüm kesici parçaları her 18 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. 18 ay içerisinde makine bıçakları bir futbol sahası kadar kıl tıraş ettiği araştırmalar ile sabitlenmiştir. 

Aşınmalar tıraş ekipmanlarının sıklıkla başına gelen durumlar arasında yer almaktadır. Ciltte yaşanan aşınmalar için kullanılan tıraş kremi, makineler içinde kullanılması gerektiğinin bir kanıtını oluşturmaktadır. Tıraş malzemelerinin steril ve iyi bir biçimde çalışması için tüm kontrollerinin sağlanması gerekmektedir. Ürünlerin her kullanımında gerçekleştirilmesi gereken bazı bakım aşamaları bulunmaktadır. Bu bakımlar tıraş ekipmanları çeşitlerine göre değişim göstermektedir. Örneğin usturalar keskinliği kaybedilince kullanılmaması gereken ürünlerdendir. Ancak usturaların küt yapısı her kesim öncesinde keskinleştirilmektedir. Her ürünün kullanım durumuna göre 6 ile 10 ay içerisinde değişiminin gerçekleştirilmesi gerektiği bildirilmektedir.

Tıraş Ekipmanları Nasıl Kullanılır?

Tıraş ekipmanlarının derin bir titizlik ve dikkat doğrultusunda kullanılması gerekmektedir. Kesici aletlerin yüzde kesik oluşturmaması iz ve görüntü için önemli olduğu gibi, damar konusundan da yaşam alanında önemli bir etkeni oluşturmaktadır. 

Makaslar saçlarda farklı kesimler için kullanılmaktadır. En bilindik türlerden olan ara makas gibi birçok türevi bulunmaktadır. Ancak bu modeller kadınlar için daha fazladır. Kısa erkek kesimlerine; subay tıraşı ve amerikan saç kesimi örnek gösterilebilmektedir. Buzz erkek saç tıraşı, doğal akışlı erkek saç tıraş, undercut saç kesimi, orta boy dalgalı saç tıraşı, mohawk saç tıraşı, perçemli erkek saç tıraşı, sade saç tıraşı gibi türler orta ve uzun kesim saçlarda makas yardımı ile oluşturulmaktadır.

Tıraş makineleri ise ıslak veya kuru makinelerde kullanım şekli oluşturmaktadır. Kuru makineler, istenilen şekil doğrultusunda, kılın çıkış yönüne göre tarak misali baskı uygulanmadan kullanılmaktadır. Tıraş kremi, tıraş sabunu gibi yardımcı ekipmanlar kullanılarak tıraş sonrasında ki tahriş önlenebilmektedir. Islak makineler ise su ile yatıştırış bir cilt ve makine şeklinde kullanılmaktadır.

Saçlarda kesim sağlanırken makinenin ekipmanları dışında genel anlamda düz kesimler gerçekleştirilmektedir. Berberlerin kullandığı traş makinesi de bireyin inisiyatifi dolayı ile şekilli bir tıraş oluşturmaktadır. Saçta istenen ara makas gibi istekler varsa bu makineler veya diğer türlerden bir erkek tıraş makinesi, bunları gerçekleştirememektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.